Prezident nepřijal návrh rektorů, aby sám ještě dočasně jmenoval profesory

Prezident Miloš Zeman trvá na svém a dál nechce jmenovat nové profesory. Rektoři univerzit přitom na dnešním jednání s hlavou státu přišli s variantou, že profesory by dočasně jmenoval prezident, dokud by se problém nevyřešil ve vysokoškolském zákoně. Vadí jim totiž návrh, který nedávno schválila vláda. Podle něho by měl rektory jmenovat předseda Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Václav Hampl | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na jednání přišlo pět rektorů i ministr školství v demisi Dalibor Štys. Schůzka trvala skoro dvě hodiny a v podstatě žádný posun ve sporu o jmenování profesorů nepřinesla. Všichni jmenovaní se shodli, že budou dál společně hledat nějaké další řešení.

Rektorům vadí, že by profesory jmenoval předseda Senátu. Novela, kterou schválila vláda, přisuzuje předsedovi Senátu pravomoc odmítnout návrhy, pokud v nich najde podstatné věcné nebo formální nedostatky.

„A my nevíme, co jsou to ty podstatné věcné nedostatky,“ vysvětluje místopředseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a dodává:

„My souhlasíme s tím, aby byly posuzovány formální náležitosti toho procesu, ale jsme přesvědčeni, že věcná stránka profesorského řízení má být zcela v kompetenci vysokých škol.“

Na jmenování čeká 85 docentů

Rektoři proto přišli s variantou, že by dočasně jmenoval profesory prezident, ten s tím ale podle předsedy rektorů Václava Hampla z Univerzity Karlovy nesouhlasil.

„Vzájemně jsme si trochu vyjasnili pozice s panem prezidentem. Ale nemám pocit, že by tam byl nějaký výrazný pozitivní posun,“ říká Hampl a doplňuje:

„S variantou, kterou jsme navrhovali my, tedy že se domluvíme na důkladnějším, trvalejším řešení, propracovanějším ve smyslu vnitřních návazností, a do té doby se pojede podle stávajícího vysokoškolského zákona, s touto variantou pan prezident nesouhlasil.“

Oficiální vyjádření z Hradu se nepodařilo získat. Ministr školství v demisi Dalibor Štys Radiožurnálu řekl, že má na stole 85 žádostí o profesorský titul a profesorský dekret zatím nikdo nedostane.

Musí počkat na schválení novely vysokoškolského zákona, kterou schválila vláda. Mezitím se ale rektoři chtějí sejít s poslanci a přesvědčit je o tom, aby pro návrh ve zrychleném řízení nehlasovali.

Klára Bílá, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme