Českobudějovická radnice se soudí o náhradu za problémy s azbestem ve školách

Azbestová aféra na českobudějovických školách má soudní dohru. Před dvěma lety musela českobudějovická radnice uzavřít školy na sídlišti Máj, protože se v nich objevil nebezpečný azbest. Stalo se tak jen několik týdnů po rekonstrukci, kterou tehdy měla na starost společnost OHL ŽS. Radnice se teď soudí o náhradu škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče s dětmi čekají před základní školou na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, která byla uzavřena kvůli vysokým koncentracím azbestu | Foto: ČTK

Českobudějovická radnice zažalovala firmu, která měla v roce 2011 na starosti rekonstrukci Májských škol. Celá záležitost je teď podle náměstka primátora Kamila Calty v rukou právníků:

„Nicméně, v podstatě se tam jedná, že město žaluje po firmě OHL, a.s. částku 16, 7 nebo 16,8 milionu korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě českobudějovické radnice mluvil Martin Pokorný

Po ukončení stavebních prací muselo totiž město školy znovu uzavřít, protože se v nich objevil nebezpečný azbest. Několik týdnů pak děti z obou škol dojížděly do 5 jiných zařízení na území krajského města a dokonce i do Hluboké nad Vltavou.

Na soud se českobudějovická radnice obrátila koncem roku 2013.

„Proběhlo první vstupní jednání u Okresního soudu v Českých Budějovicích, někdy začátkem listopadu, pokud se nepletu. Bylo řečeno, abychom se ještě pokusili domluvit, takže probíhají jednání, a je to věcí právníků,“ dodal Calta.

Podle primátora Juraje Thomy už při vstupním jednání projevila strana žalovaná snahu věc vyřešit mimosoudně:

„Je ochotná k nějakému jednání ohledně mimosoudního vyrovnání a mimosoudní dohody. Soud vybídl obě strany, aby se o to pokusily.“

Vyjádření firmy OHL ŽS se nám doposud nepodařilo získat ani po opakovaných výzvách.

Případ rekonstrukce škol na sídlišti Máj poukázal na nebezpečnost manipulace s tak zvanými boletickými panely, které obsahují azbest.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme