Zeman jmenoval Jana Musila a Jiřího Zemánka ústavními soudci

Prezident Miloš Zeman jmenoval dva nové ústavní soudce. Soudní senát rozšíří dvaasedmdesátiletý profesor trestního práva Jan Musil a třiašedesátiletý odborník na evropské právo Jiří Zemánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Musila (vlevo) a Jiřího Zemánka (druhý zleva) soudci Ústavního soudu | Zdroj: ČTK

Musil už u Ústavního soudu působil od roku 2003. V posledních letech zastával jako ústavní soudce v několika sledovaných kauzách odlišný názor než většina jeho kolegů. Právě proto ho Zeman znovu vybral.

Řekl, že Musil je člověk, který svým hlasováním prokázal odvahu v řadě sporných záležitostí. Nepatří podle něj k těm, kteří se připojí k hlavnímu proudu, a své postoje dokáže podložit logickými argumenty. Byl například pro zrušení zákona o církevních restitucích nebo pro úplné zrušení vládních reformních balíčků. Mandát mu vypršel loni v listopadu.

Jan Musil (72) vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a také policejní akademii. Odborně se věnuje kriminalistice a trestnímu právu procesnímu. Jiří Zemánek (63) vyučuje na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do Evropské unie.

Zemánek je mezi ústavními soudci nováčkem, dosud vyčoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Vedle evropského ústavního práva zkoumá také harmonizaci právních předpisů Evropské unie a členských států. V senátu nahradí Jiřího Nykodýma, kterému mandát skončil v prosinci. Zemánek je podle prezidenta špičkový specialista na evropské právo, který ve struktuře Ústavního soudu chybí.

Ústavní soud tak opět začne pracovat v plném složení. Další tři místa se uvolní v květnu, červnu a v září. Horní komora zatím odmítla jen dva kandidáty hlavy státu - předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka a někdejšího šéfa sněmovního ústavně právního výboru Miloslava Výborného.

Ústavní soud | Foto: Český rozhlas

Marcela Hálová, Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme