Největší zlaťák je k vidění ve Vídni. Váží tunu a má cenu stovek milionů

Největší zlatou minci na světě mohou zájemci ode dneška vidět ve Vídni. Vystavuje ji tamní umělecko-historické muzeum. Nominální hodnota ohromného zlaťáku o váze jedné tuny je jeden milion australských dolarů (asi 18 milionů korun), její faktická hodnota se však pohybuje v řádu desítek milionů dolarů, tedy stovek milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší zlatá mince | Foto: Australská státní mincovna Perth Mint

Zlaťák vyrazila mincovna v australském Perthu v roce 2011.

Mince má v průměru 80 centimetrů a její tloušťka dosahuje 12 centimetrů. Na jedné straně je vyražen australský symbol – rudý klokan, na straně druhé je australská panovnice Alžběta II.

Právě kvůli návštěvě Jejího veličenstva australští zlatníci minci vyrobili.

Vídeňské muzeum zlaťák vystavuje v rámci výročí série australských zlatých mincí nazvaných Gold Nugget. Mincovna v Perthu už je vyrábí dvacet let a při příležitosti tohoto jubilea chce veřejnosti ukázat své největší dílo. To bude počínaje dneškem k vidění pouze pět dní.

Australský Perth drží dlouhodobě rekord ve výrobě největších mincí světa. Jen v roce 2007 ho na chvíli předběhli kanadští zlatníci, když vyrobili stokilogramovou minci nazvanou javorový list. Tu mohli vidět v roce 2009 také lidé v Praze.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme