Nejvíce dluží obyvatelé Chebu městu na nájemném, celkově se však dluh snížil

Obyvatelé Chebu dluží městu nejvíce na nájemném, podle radnice se však daří dlužné peníze od lidí získávat. Zatímco za rok 2012 byla celková výše pohledávek za nájemníky 70 milionů korun, loni o zhruba devět milionů klesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zástavbu v Koželužské ulici z Černé věže chebského hradu | Foto: Tomáš Ivanič

Za nájemné lidé podle starosty Chebu Pavla Vanouška z ČSSD dluží 34 milionů korun, zbytek tvoří penále a další příslušenství.

Dlužné za nájemné v některých případech přesahuje i sto tisíc korun na jednoho člověka. Tam, kde město nestačí vlastními silami, přichází žaloba. „Po podání žaloby potom podáváme návrhy na exekuce,“ dodává Vanoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Pavla Sofilkaničová

Novela občanského zákoníku platná od prvního ledna usnadňuje pronajímatelům nemovitostí dát neplatičům výpověď z nájmu, město však podle starosty nemá v úmyslu hned neplatiče vyhánět.

„Dřív jsme k tomu potřebovali soudní příkaz, ale my se v první řadě snažíme s těmi lidmi dohodnout, snažíme se dohodnout, aby s námi uzavřeli splátkový kalendář a pokud ten splátkový kalendář dodržují, tak ten problém jako by neexistoval,“ poznamenává starosta.

Dluhy za nájem tvoří jen jednu kategorii pohledávek, kterou lidé vůči městu mají. „Poměrně velké jsou také nedoplatky za likvidaci odpadu. Tam je to kvůli tomu, že se nám zatím dost efektivně nedaří vybírat od cizinců,“ říká starosta.

U některých dluhů je mezi vynaloženými náklady a dlužnou částkou nepoměr, jako třeba u poplatku za psa, podle starosty však od vymáhání takových poplatků město ustoupit nemůže.

„My jsme povinni ty pohledávky vymáhat, my si nemůžeme dovolit, abychom to tolerovali, protože to by za chvíli neplatil městu nikdo,“ doplňuje.

Pavla Sofilkaničová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme