Vězeňská služba prodává kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku. Nepotřebuje ho

Kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku je na prodej. Po loňské amnestii se stal pro vězeňskou službu nepotřebným, a tak se ho chce teď zbavit. Z původního plánu zřídit v komplexu nejdříve detenční ústav pro nebezpečné zločince a později káznici definitivně sešlo. Vězeňská služba neměla ani dost peněz na opravu areálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vidnava - bývalý kněžský seminář (budoucí věznice) | Foto: Josef Faltičko

Zatrpklost, zklamání, skepse - lidé z Vidnavy jsou znechucení. Takové pocity v nich vyvolala vězeňská služba, která se rozhodla prodat zdejší kněžský seminář. Od záměru vybudovat v něm věznici ustoupila už loni.

„Řeči, že lidé budou mít práci, nesmysl. Nalákali obyčejné lidi se základním vzděláním, že budou mít práci. A je to nesmysl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnost bývylého kněžského semináře ve Vidnavě se zajímala Andrea Švubová

Manželé Horákovi bydlí naproti kněžskému semináři. Už 17 let se dívají na opuštěný areál. Věznici ale nechtěli. V referendu před devíti lety byli proti:

„Jsme rádi, že nevyšla věznice, ale byli bychom rádi, kdyby to bylo nějakým způsobem využité.“

Oba si dovedou představit, kdyby se areál proměnil v něco mnohem užitečnějšího. A v jedné z vidnavských hospod popisují, jaký má seminář potenciál:

„Prostory jsou tam obrovské. Zahrada, bazén, skleník. Objekt je to moc pěkný. Se zázemím. Nebo využití pro seniory.“

Obavy z destrukce objektu

Přisedla si jejich bývalá sousedka. A debata o kněžském semináři se rozjíždí naplno. Renata Ruská oproti manželům, vznik vězení podporovala. O to víc je teď zklamaná:

„Je to ztracené, nikoho tenhle kout nezajímá, protože je tady málo voličských hlasů.“

A navíc, nikdo nevěří, že se najde kupec.

„Bojím se, že z toho zbydou jen ruiny.“

Podobný názor sdílí i starostka Vidnavy Eva Pavličíková z ČSSD. Stát podle ní tahal město několik let za nos:

„Přestávám už věřit čemukoliv. Za těch sedm let, co v nás živili naději, že tady budeme mít vězení, pracovní místa, nevěřím už ničemu.“

Starostka se pozastavuje i nad cenou, kterou chce stát za kněžský seminář. Před šesti lety koupil areál za 28 milionů korun, teď ho nabízí za pouhých 17.

Mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová ale tvrdí, že částka vychází z aktuálních znaleckých posudků:

„Při nabývání i prodeji majetku postupovala vězeňská služba podle zákonných postupů a znaleckých posudků a vývoj tržní ceny nemovitosti nemůžeme ovlivnit. Celou záležitost navíc prošetřuje protikorupční policie a vězeňská služba se v zájmu objektivity vyšetřování nemůže k rozdílným odhadům ceny dané nemovitosti nemůže dále vyjadřovat.“

Pokud se seminář neprodá, nabízí se i možnost převodu majetku na město. Radnice jej ale v tuto chvíli radikálně odmítá.


Zvětšit mapu

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme