Život v kdysi zadluženém Chlumci na Ústecku se vrací k normálu, obnovili třeba městskou policii

Chlumec na Ústecku, který se před několika lety potácel na hraně bankrotu, je z finančních problémů téměř venku. Do dluhů ho dostal bývalý starosta, který za to odešel od soudu s pětiletým trestem. V malém městě nedaleko Ústí nad Labem se život vrací do normálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážník Městské policie | Foto: Ladislav Bába

„Hlavně tady kolem kostela se scházejí mladý a nevím, jestli fetují, a taky u garáží a u bytů, aby tady bylo bezpečno,“ říká muž.

„Už jsem viděla pochůzkáře a doufám, že to tak bude i dál, že nebudou jenom jezdit autem,“ říká žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnovení městské policie v Chlumci na Ústecku mluvil Jan Bachorík


„Na to, kolik plánují lidí, mi to přijde zbytečné,“ doplňuje mladý muž.

Nejde ale jen o větší bezpečnost ve městě, ale také například o parkování.

„Parkují na nových chodnících, parkují v trávě, jezdí do zákazu vjezdu, takže jsme začali dávat upozornění na auta, že by takto neměli parkovat, a do budoucna to budeme řešit sankčně,“ říká strážnice chlumecké městské policie Tereza Michalčíková.

„Dali jsme jim určitě čas, aby si zvykli, je to pro ně nové, tři roky tady ta městská policie nebyla, tak si musí zvyknout, občané,“ poznamenává Michalčíková.

Čtyři strážníci

Zatím pracuje spolu s kolegou. Celkem budou ve městě čtyři strážníci. Dva z nich jsou ale ještě ve výcviku. Tereza Michalčíková zatím obchází město a snaží se zjistit, co občany trápí.

„Procházím se po městě, zjišťuji nedostatky, ptám se lidí, pokud jsou vstřícní a chtějí se pobavit, tak je ráda vyslechnu.“

Městská policie by měla stát Chlumec letos 1 milion a 300 tisíc. V tom jsou ale započítány také náklady na vybavení.

Chlumecká radnice navíc vytvořila rezervu, ze které by se měly splácet půjčky z minulých let. Před několika lety měl Chlumec až 90milionové dluhy, kvůli kterým hrozil městu bankrot.

„Aktuálně má Chlumec volných asi 9 milionů korun a ty spoříme. Abychom mohli včas splácet úvěry a úroky z minulých období, financovat komunální služby a udělat řadu oprav,“ říká chlumecký starosta Petr Maxa z nezávislého sdružení.

I přes rezervu hledají v Chlumci další možnosti, jak ušetřit. Naposledy například upravili úvěry na bytové domy. Díky tomu ušetří ročně zhruba 300 tisíc.

Městu ale pomohlo i nové přerozdělení daní od státu, kdy menší města a obce dostávají víc peněz, na úkor například Prahy nebo Brna.

„V roce 2013 oproti roku 2012 to bylo okolo dvanácti milionů korun,“ dodává starosta Maxa. Díky umoření dluhů z minulých let se tak život v Chlumci pomalu vrací k normálu.

Ať už obnovenou městskou policií nebo mezi diváky oblíbeným městským kinem.


Zvětšit mapu

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme