Univerzita Karlova: Práce německého politika Scheuera není plagiátem

Prověrka podezřelé rigorózní práce německého politika Andrease Scheuera neprokázala, že by dílo bylo opsané. Oznámilo to vedení Univerzity Karlovy v Praze, kde generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie v roce 2004 práci obhájil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální sekretář bavorské CSU Andreas Scheuer | Foto: ČSÚ

Za práci získal titul PhDr. Podle německého ombudsmana pro vědu Wolfganga Löwera ale Scheuer převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou.

Analýza antiplagiátorského programu to nepotvrdila. Další kroky Univerzity Karlovy popsal její mluvčí Václav Hájek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Aféře se věnoval odborník na Německo Jaroslav Šonka

"Fakulta bude žádat německou stranu o zaslání dokumentů a bude provedena druhá kontrola."

Pokud se na druhý pokus plagiátorství prokáže, postoupí se případ Etické komisi Univerzity Karlovy.

Odborník na Německo Jaroslav Šonka považuje za důležité, zda jsou užité texty patřičně označené. „To je něco, co se studuje teprve potom, co počítač ukáže, že někde jsou shodné textové pasáže.“

„Otázka odpovědnosti a věrohodnosti je na německé scéně důkladněji sledována, než to známe v České republice. Někdo, kdo sklouzne po této skluzavce, kterou si vlastně narafičil sám, nemá zvláštní šanci se do politiky vrátit,“ upozornil Jaroslav Šonka.

Německá média také upozornila, že Scheuer před svým jménem uváděl zkratku Dr., ačkoli český malý doktorát jako plnohodnotný doktorský titul uznávají v Německu jen dvě spolkové země, a to Berlín a Bavorsko.

Scheuer se po oznámení této záležitosti používání titulu Dr. vzdal.

Martin Křížek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme