Nebývalý propad mají za sebou akcie NWR na pražské burze, teď naopak posilují

Akcie těžařské společnosti NWR jsou jako na houpačce. Včera oslabily o rekordních 25 procent, dnes posilují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolo v těžní věži | Foto: www.mayrau.wz.cz

Už byly zřejmě natolik levné, že přilákaly zájemce a ti začali nakupovat. Okolo 15. hodiny stály 19 korun 20 haléřů, to znamená, že ze včerejšího pádu umazávají téměř 4 procenta. Zajímavé je, že dnes jsou zatím pátým nejvíce obchodovaným titulem na pražské burze.

Včera ale cena akcií NWR prudce spadla. NWR totiž zveřejnila, na jakých cenách se pro letošní rok dohodla s odběrateli. A jsou podstatně nižší. Koksovatelné uhlí bude prodávat o 7 procent levněji - za cenu 2 506 korun za tunu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohyb akcií na pražské burze NWR sledovala Jitka Hanžlová

Cena za energetické uhlí se domlouvá na celý rok dopředu. Letos to bude 1 487 korun za tunu - to znamená, že je to o 4 procenta méně než loni. Ceny zbylých dvaceti procent produkce se budou vyjednávat v dalších měsících.

Ceny uhlí ve světě dlouhodobě klesají. NWR zatím předpokládá, že letos vytěží a prodá 9 a půl milionu tun uhlí. To je v podstatě stejně jako loni.

Revize kapitálové struktury

Vzhledem ke klesajícím cenám uhlí ale NWR asi změní svůj odhad nerostných zásob. Ubude totiž ložisek, která je ekonomicky výhodné vytěžit. Investory na burze ale odradilo hlavně prohlášení společnosti, že chce revidovat kapitálovou strukturu společnosti.

Naznačuje to, že se bude snažit o rychlé a výrazné snížení svého zadlužení. K tomu existuje několik cest, ale mohla by toho například dosáhnout tím, že vydá poměrně velké množství nových akcií. Nebo se může s věřiteli dohodnout na tom, že část dluhů přemění na akcie firmy.

V každém případě hrozí stávajícím akcionářům citelné naředění majetku. Proto akcie NWR tak výrazně oslabily.

Čeští miliardáři v cizině investují do ropých polí, sóji i hotelu na Maledivách

Číst článek

Čistý zisk (resp. ztráta) těžební společnosti NWR (2008 - 2013) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme