Počasí výrazně komplikuje závody Světového poháru v Kitzbühelu

Pořadatelé Světového poháru v Kitzbühelu museli utratit 300 tisíc eur, aby zachránili letošní díl tradičních lyžařských závodů. Ty se nakonec konají, ale k ideálu mají daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dojezd sjezdové trati Hahnenkamm | Foto: www.kitzbuehel.com

74. ročník nejslavnějšího a nejvíce nebezpečného sjezdu lyžařské sezóny přijde na řadu už zítra, ale počasí závodu nepřeje. Spousta práce i milionů přišla vniveč, protože ani stěhování sněhu vrtulníkem nepomohlo, aby se mohl tradiční Hahnenkamm jet po obvyklé a nejvíce drsné variantě trati.

A také dnešní slalom speciál, který měl diváky navnadit na sobotní vrchol programu, je podivným závodem. Vlažná kulisa, na místní poměry nezvykle malý zájem diváků a trať, kde nejlepší lyžaři světa vypadají skoro jako začátečníci, takové bylo první kolo slalomu speciál, které v Kitzbühelu začalo netradičně v pravé poledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počasí výrazně komplikuje závody Světového poháru v Kitzbühelu

„Je to strašně nerytmický, závodníci se cítí strašně blbě i tak vypadají. Je to spíš boj o život. Viděl jsem, že si někteří dokonce čistí brýle v průběhu jízdy, protože se sníh lepil na skla. Bylo to docela zajímavý,“ komentuje český reprezentační šéftrenér Tomáš Bank první kolo slalomu.

To stavěl Chorvat Ante Kostelić a během kterého na měkkou a hrbolatou sjezdovku hustě sněžilo, hlavně v době, kdy byli na trati největší favoriti. Někteří z lyžařů skoro zastavovali.

„Slalom je strašně zatočený, rádius lyží na to skoro nestačí, je to takový pomalý. Rozhodně žádná hitparáda. Jednak slalom sám o sobě je těžce postavený, za druhý sněží a je blbě vidět. Navíc je to takový měkčí, takže se dělají díry,“ popisuje těžkosti svého posledního slalomu Světového poháru před Hrami v Soči juniorský mistr světa Filip Trejbal.

Slavný sjezd Hahnenkamm se pojede, mezi diváky je i Zdeněk Grygera

Číst článek

Ten stejně jako druhý Čech v závodě Kryštof Krýzl tyhle podmínky nezvládl a do cíle prvního kola vůbec nedojel. Zůstane tak ušetřený další nestandardní věci.

Poprvé od roku 1950 se v Kitzbühelu bude závodit za umělého osvětlení, protože dnešní slalom bude napůl denní a napůl večerní. První kolo se jelo od dvanácti hodin, druhé začne až v sedmnáct. Třicet postupujících má tak mezi první a druhou jízdou o dvě hodiny více času než obvykle.

To všechno kvůli tomu, že původně se měla dnes jet superkombinace a slalom až v neděli, ale nepříznivé počasí si vynutilo změnu programu.

„Je to nezvyklé, protože se musí kvůli televizi dodržet program původní superkombinace. Mezi koly tak bude více času a třeba Švédové odjeli na hotel. Musí se to nějak vydržet. Osobně jezdím raději za umělého osvětlení, protože paradoxně je viditelnost lepší pod světly, když je kopec dostatečně osvětlený.“

Možnost zkusit si druhou část slalomu za umělého osvětlení si ale Filip Trejbal za svou první jízdu nevysloužil a nedostane ji ani v úterý při nočním slalomu ve Schladmingu, kde jeho místo zaujme Ondřej Bank.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme