NHL: Jágr režíroval výhru Ďáblů, v počtu asistencí dohnal Lemieuxe

Hokejista Jaromír Jágr v pátečním zápase NHL přihrál na oba góly New Jersey při výhře 2:1 nad Washingtonem a stal se druhou hvězdou utkání. Celkově český útočník v zámořské soutěži zaznamenal už 1033 asistencí, díky kterým dohnal na 10. místě historických tabulek Maria Lemieuxe.

Jaromír Jágr v dresu New Jersey Devils

Jaromír Jágr v dresu New Jersey Devils | Zdroj: ČTK

Jágr se poprvé do zápasových statistik zapsal už po pěti odehraných minutách, když přiťukl puk Brianu Giontovi, který rychlý protiútok zakončil střelou nad vyrážečku českého gólmana v brance Washingtonu Michala Neuvritha.

Na začátku druhé třetiny dostal Jágr puk mezi kruhy, po rychlé kličce přihrál před odkrytou branku Adamu Henriquemu, jenž zvýšil vedení domácích Ďáblů. „Byla to perfektní přihrávka, takový dodatečný vánoční dárek,“ žertoval po zápase Henrique.

V závěrečné dvacetiminutovce sice dokázal snížit na rozdíl jediné branky Jason Chimera, ovšem na vyrovnání už hráči Capital nedosáhli. Brankář Neuvirth si připsal 28 zákroků.

"Že jsem dohnal Maria v asistencích? To ani nevím, moc se o to nestarám," nechal se slyšet Jágr. "Já jsem přece především skvělý střelec," doplnil se svým tradičním humorem 41letý útočník, který jinak zápas proti Washingotonu hodnotil kriticky. "Získali jsme dva body se štěstím. Nehráli jsme moc dobře. Soupeř se teď trápí a my neproměnili několik šancí, což nás málem stálo zápas," dodal.

Dvanáctou trefu v letošní sezoně si připsal Radim Vrbata, který ukončil třináct zápasů dlouhý střelecký půst. I díky trefě českého forvarda Phoenixu vyhrál 4:3 na ledě Edmontonu.

Výsledky NHL:
New Jersey - Washington 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 5. Gionta (Jágr), 22. Henrique (Jágr) - 51. Chimera. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 30:31. Diváci: 15.742.

Edmonton - Phoenix 3:4 (0:3, 1:1, 2:0)
Branky: 34. Hendricks, 42. Perron, 48. Nugent-Hopkins - 15. Boedker, 18. Vrbata (Hanzal), 19. Morris, 24. Ribeiro. Střely na branku: 39:29. Diváci: 16.839.

Florida - Colorado 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)
Branky: 46. a 59. Upshall (na první Fleischmann) - 2. O'Reilly, 17. Stastny, 34. McGinn. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17.274.

Calgary - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 3:1 - 0:0)
Branky: 42.a 54. Jones, 4. Giordano, 53. Backlund, rozh. nájezd Monahan - 2., 22., 27. a 51. Nystrom. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19.289.

Detroit - Montreal 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 13. Zetterberg, 32. Sheahan, 37. Kronwall, 59. Nyquist - 33. Gallagher. Střely na branku: 26:31. Diváci: 20.066.

Přehled nejlepších nahrávačů v historii NHL:
1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/1963 asistencí