Otec Evropy měl i své slabé stránky. Karel Veliký miloval pečené maso a ženy

Německo a celou Evropu čeká Karlovský rok. Před dvanácti sty lety totiž zemřel významný středověký panovník Karel Veliký, často označovaný za otce Evropy. V německých Cáchách, kde má hrob, dnes začínají velkolepé oslavy na jeho počest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Veliký | Foto: Český rozhlas

Francký král a první římský císař Karel Veliký vládl na přelomu 8. a 9. století říši, která zahrnovala dnešní Francii, Německo, země Beneluxu a oblast až po střední Itálii – tedy jádro dnešní Evropské unie.

Karel Veliký je proto dodnes označován za otce Evropy, i když Evropa tehdy vypadala poněkud jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by měly vypadat oslavy Karla Velikého a celý rok oslav jeho vlády, shrnuje Daniela Vrbová

Program dnešních karlovských oslav se odehrává v cášské katedrále a na radnici.

„Vystoupí osoby ve středověkých převlecích a jíst se bude speciální jídlo z Karlovy doby: klobásy s kořením, o němž víme, že se používalo už v jeho době,“ vysvětluje Evelyn Wölk z tiskového oddělení města a pokračuje:

„Dále zeleninová polévka a teplá medovina, která se tehdy pila a pomáhala na všechny nemoci. Program na celý rok potom představíme 27. ledna.“

V plánu jsou přednášky, nové knihy, interaktivní projekty pro mladé a v červnu tři velké výstavy o Karlově umění, místech jeho moci a o ztracených pokladech z jeho doby. A i když kulturní dědictví impéria, které po sobě zanechal, je impozantní, nemělo by se zapomínat, že i Karel Veliký byl jen člověk.

Mše ve svatovítské katedrále připomněla 1200 let od smrti Karla Velikého

Číst článek

„Měl své slabosti. Jednou z nich bylo určitě pečené maso a tou druhou ženy. Měl několik zákonných manželek a vedle toho milenky, jejichž jména se nám také dochovala. I s nimi měl děti, kterým v rámci možností dopomáhal ke kariéře,“ říká historik Frank Pohle a pokračuje:

„Zdá se, že to byl rodinný typ. A současně je patrné, že mohl být i milujícím manželem. To je jedna stránka jeho osobnosti. Ta druhá je, že to byl samozřejmě válečník, účastnil se bitev a zabíjel.“

I tak byl později svatořečen a dnes je pochován v katedrále v Cáchách, kam se letos soustředí mnohé z karlovských oslav.

Karel Veliký | Foto: Český rozhlas

Daniela Vrbová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme