Pljuščenko na olympiádě v Soči hvězdou nebude, tvrdí čeští krasobruslaři

Rekordních 223 sportovců bude na olympiádě v Soči reprezentovat pořadatelskou zemi, s průměrem těsně nad 22 let půjde navíc o jednu z nejmladších výprav Rusů v historii. Z této skupiny sportovců se nejvíce vymyká 31letý krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. A to nejen svým věkem, ale i způsobem, jakým se na svoji čtvrtou olympiádu nominoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko po krátkém programu na ME 2012 | Foto: Michal Jurman

Čeští krasobruslaři Michal Březina s Tomášem Vernerem se na nedávném mistrovství Evropy shodovali, že legendární Pljuščenko se letos v Soči určitě v individuálním závodě nepředstaví.

Nejen kvůli tomu, že po operaci zad je už slavný „Žeňa" jen stínem bývalého šampiona, ale i proto, že na ruském mistrovství, které bylo i olympijskou kvalifikací, prohrál s 18letým Maximem Kovtunem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pljuščenko na olympiádě v Soči hvězdou nebude, myslí si čeští krasobruslaři

Pljuščenkův trenér Alexej Mišin ale své hvězdě doslova vydupal tento týden kontrolní vystoupení za zavřenými dveřmi, po kterém dal ruský krasobruslařský svaz Pljuščenkovi zelenou ke startu na jeho čtvrté olympiádě v kariéře.

„Nemyslím si, že je na tom tak dobře, aby mohl konkurovat. Když jede, tak jedině pro zlato a to je opravdu velký tlak,“ připomíná Verner, že ustát tlak veřejnosti bude pro Pljuščenka na domácí olympiádě možná těžší, než se popasovat se současnými hvězdami světového ledu, jakými jsou Kanaďan Chan nebo Japonec Hanju.

Už jenom proto, že od roku 1992 až do Vancouveru dominovali v olympijské soutěži mužů vždy Rusové. Nyní ale mají v mužském závodě právo pouze na jednoho závodníka a o to těžší to bude nyní Pljuščenko mít. Na to, že tlak neustojí, budou spoléhat v Soči i oba čeští zástupci v soutěži mužů.

Jedu vyhrát, říká v nadsázce krasobruslař Tomáš Verner směrem k Soči

Číst článek

„Když jsem s ním závodil, tak jsem jel dobré jízdy. Dvakrát už jsem kvůli němu přišel o medaili,“ vzpomíná na dosavadní vzájemné měření sil s „Žeňou“ Březina.

Pljuščenko měl při kontrolním testu skočit podle všech informací dva čtverné skoky a k tomu i dva těžké trojité axely. Otázkou ale zůstává, jak tomu bylo ve skutečnosti a hlavně co z toho opravdu dokáže trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Turína předvést v Soči, ve kterém už nebude moci spoléhat na svévoli svého krasobruslařského svazu.

„Je to ambiciózní člověk, který zná své hranice. Sám sebe vidí jako vynikajícího sportovce. Rozhodčí mu dávali kredit proto, kým byl a to na soutěžní pole nepatří,“ doufá Verner, že na olympiádě se ukáže, že nominace Pljuščenka byla tentokrát krokem špatným směrem.

A nic na tom nemění ani fakt, že rodák z Petrohradu patří zcela zaslouženě k největším postavám sportovní historie posledních patnácti let. Hvězdou v Soči, alespoň podle názorů obou Čechů v olympijské soutěži krasobruslařů, už totiž nebude.

Michal Jurman, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme