Egypťané si do tří měsíců zvolí nového prezidenta. Někteří s tím ale nesouhlasí

V Egyptě budou do tří měsíců předčasné prezidentské volby. Rozhodl o tom prozatimní prezident Adlí Mansúr. Původní plán po sesazení bývalého prezidenta Muhammada Mursího přitom počítal s tím, že se dříve budou konat volby parlamentní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr | Zdroj: Reuters

Egypťané jsou v názoru na dřívější prezidentské volby rozdělení a někteří se bojí přílišných pravomocí prezidenta bez parlamentu.

„Rozhodl jsem se pozměnit cestovní mapu tak, že uskutečníme prezidentské volby před volbami parlamentními. Ještě dnes požádám nejvyšší volební komisi, aby zahájila proces registrace jednotlivých prezidentských kandidátů," oznámil v televizním projevu prozatímní prezident Adlí Mansúr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaných prezidentských volbách v Egyptě mluvil ve vysílání Radiožurnálu zpravodaj v Egyptě Štěpán Macháček

Nejsilnější pozici má současný ministr obrany Abd al-Fattáh Sísí, kterého žádali o kandidaturu jeho příznivci při včerejších oslavách na náměstí Tahrír.

Podle pozorovatelů ale nebude Sísí rozhodně sjednocujícím kandidátem a polarizace egyptské společnosti se tak ještě prohloubí.

Při střetech v Egyptě zemřelo přes 50 lidí, tisícovka účastníků protestů byla zatčena

Číst článek

„Nemůžu přijmout to, že budeme volit nejdříve prezidenta. Proč jsme pak dělali revoluci? Nejdříve ať jsou parlamentní volby a až potom prezidentské. Je naprosto nepřijatelné, abychom se znovu vrátili k diktatuře, a zvláště v tak rozbouřené situaci, v jaké se Egypt nachází. Nejdříve musí být volby parlamentní, protože je to parlament, který vyjadřuje vůli lidu,“ říká jeden z mladých obyvatel Káhiry.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme