Galerie GATE se před lety otevírala s velkou slávou. Její konec přišel nečekaně

Doslova ze dne na den byl ve čtvrtek ukončen provoz středočeské Galerie Gate, která sídlí v Husově ulici v Praze. A to v průběhu unikátní výstavy zátiší ze sbírek Strahovského kláštera. Zřizovatelem galerie je totiž akciová společnost kraje – Středočeská turistická informační služba (STIS), kterou se kraj snaží už více než rok a půl zlikvidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér galerie GATE v budově bývalé Galerie Středočeského kraje

Interiér galerie GATE v budově bývalé Galerie Středočeského kraje | Zdroj: ČTK

Rychlé uzavření galerie, měsíc před koncem výstavy, překvapilo i její kurátory.

„Vzhledem ke své praxi si snad nepamatuji, že by se něco takového stalo. Zvláště že ten, kdo spravuje galerii, takto rozhodne ze dne na den. Takže je potřeba do konce měsíce galerii vystěhovat,“ říká Libor Šturc, jeden z kurátorů předčasně ukončené výstavy Klidožití. Strahovská obrazárna kvůli ní dokonce část obrazů restaurovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uzavření Galerie Gate se zajímala redaktorka Alena Rokosová

O zavření galerie se kurátor oficiálně dozvěděl až ve čtvrtek v poledne.

„Středočeská turistická informační služba nemůže dělat žádné úkony, kde by v podstatě vznikaly další pohledávky, tudíž bylo nutno uzavřít galerii, protože každý den provozu něco stojí,“ vysvětluje ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina, který má na starost likvidaci STIS.

Náklady ovšem vyčíslit nedokáže, neví prý ani, kolik denní provoz galerie stojí. „To, proč se to udělalo, jsou objektivní ekonomické podmínky,“ upozorňuje každopádně.

Šéf středočeské ODS a opoziční krajský zastupitel Jan Skopeček si ale nemyslí, že postup kraje byl správný: „Považuji to za naprosto skandální. Středočeský kraj to staví do nedobrého světla.“

Podle radního pro kulturu Zdeňka Štefka z KSČM bylo zavření galerie nutné. „Některé kroky se prostě stávají a stát se bohužel musí,“ podotýká.

Pronájem za více než 600 tisíc měsíčně

Ve středu přitom v Galerii Gate při otevření výstavy Kubánská příroda pronesl: „Nacházíme se v prostorách, kde by se měla prezentovat i kultura Středočeského kraje. I v době ekonomické krize se snažíme v kraji památkové péči a kultuře věnovat.“

Den poté se galerie zavřela. „Nicméně ta výstava není v Galerii Gate přímo, je v prostorách kavárny a ta tam ještě fungovat bude,“ dodává.

Sklepní prostory galerie GATE v budově bývalé Galerie Středočeského kraje | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Tři středověké domy na Královské cestě, ve kterých STIS i galerie sídlí, kraj opravil v éře hejtmana Davida Ratha za více než 60 milionů korun. Krajská galerie měla v těchto prostorách tradici už od 70. let a po svém znovuotevření na jaře 2012 se snažila prezentovat prestižními výstavami. Hned první byla výstava aktů Františka Drtikola.

„Prostor sám o sobě je velice zajímavý, jsou tam vhodné klimatické podmínky, světelné podmínky, zabezpečení. To všechno dává předpoklady k tomu, aby se tam konaly profesionální výstavy,“ zdůrazňuje kurátor Libor Šturc.

Kraj ale nechce provozovat ani infocentrum, ani galerii. Už také zveřejnil záměr prostory pronajmout, a to za minimálně 615 tisíc korun měsíčně. Galerie v Husově ulici tak z mapy Prahy nejspíš definitivně zmizí.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme