Nejlepší biatlonista historie Ole Einar Björndalen slaví čtyřicáté narozeniny

Získat v Soči olympijskou medaili. Takové je přání nejen českých biatlonistů, ale také největší legendy historie tohoto sportu. Nor Ole Einar Björndalen jich už vybojoval 11 a jen jedna mu chybí k rekordmanovi zimních her, běžci na lyžích Björnu Dähliemu. Teď bude mít poslední šanci ho překonat. Dnes totiž slaví čtyřicáté narozeniny a po sezóně kariéru ukončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonová legenda Ole Einar Björndalen z Norska | Foto: Jan Kodet


„Jsem motivovaný, stejně jako ve dvaceti letech. Rád lyžuju, rád závodím, rád tvrdě trénuju. Myslím, že moje motivace nikdy nezmizí a bude to vážně těžké a zvláštní přestat s tímhle sportem,“ říká držitel šesti zlatých medailí z olympijských her.

Rozlučku už si ale norská legenda po minulé sezóně naplánovala. I když třeba to ještě zváží, protože letos to je po třech sezónách mimo elitní desítku Světového poháru zase ten starý dobrý Björndalen. V individuálních závodech už třikrát stál na stupních vítězů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ole Einar Björndalen se chce ve 40 letech rozloučit s kariérou olympijskou medailí ze Soči

„Letos jsem dobře potrénoval. Poslední tři roky pro mě byly opravdu špatné, měl jsem i nějaké zdravotní problémy a myslím, že teď je to o něco lepší,“ doufá Ole Einar Björndalen.

Aby zase mohl konkurovat těm úplně nejlepším, pořídil si v letní přípravě přírůstek do svého vozového parku- obytný automobil.

„Oblíbil jsem si to. Potřebuju víc odpočinku než dřív, takže jsem zaparkoval svůj obytný automobil nedaleko od střelnice, mohl se tam najíst hned po tréninku, vyspat se a zase jít trénovat. Dobře jsem se tam připravil na každý den, proto jsem to dělal,“ popisuje rodák z norského Drammenu.

Lyžař Bode Miller se snaží v olympijské sezóně zatím neúspěšně odrazit ode dna

Číst článek

94 vítězství ve Světovém poháru, 37 cenných kovů ze světových šampionátů a 11 z olympijských her. To je opravdu obdivuhodná bilance Oleho Einara Björndalena. Na olympiádě poprvé závodil před dvaceti lety v Lillehameru a od následujících her v Naganu vždycky získal aspoň jednu individuální medaili.

„Hlavu mám skoro stejnou, kondice byla v Naganu nebo trochu později o něco lepší, ale zase mám teď zkušenosti. Z toho můžu těžit a uspořit tím nějakou sekundu,“ doufá legenda nejen norského sportu.

Bude to v Soči stačit na překonání dalšího legendárního Nora Dählieho? To z Björndalena nedostanete.

„Připravím se nejlíp, jak umím, a uvidíme,“ slibuje Björndalen a jak slib splní, budete moci slyšet od nás přímo ze Soči.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme