Tajné služby se k osobním údajům dostávaly i přes aplikace jako Angry Birds, tvrdí Snowden

Americké a britské tajné služby zřejmě využívaly i mezer v mobilních aplikacích, včetně populárních Angry Birds. S dalším ze série odhalení informátora Edwarda Snowdena, který se skrývá v Rusku, přišel britský deník Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angry Birds | Foto: oficiální Facebook Angry Birds

Britský deník tvrdí, že se americká NSA a britská GCHQ dostávaly k informacím o věku, pohlaví i sexuální orientaci uživatelů chytrých mobilních telefonů a tabletů.

Na vývoji programu, který by získával informace z aplikací pro mobilní telefony a tablety, měly obě agentury spolupracovat už od roku 2007.

Pro další sledování podezřelých osob pak byly klíčové informace o typu telefonu i lokalitě, kde se dotyčný zdržuje.

Guardian ukázal jednu ze stránek tajné prezentace NSA z roku 2010, která získávání dat ze smartphonů nazývá "zlatým nugetem".

Tajné služby se prý mimo jiné zajímaly o výsledky mobilního vyhledávání v rámci Google Maps. Podle jednoho z dokumentů pocházejících od Edwarda Snowdena pracují ti, kdo používají Google Maps na chytrém mobilním telefonu, nepřímo pro americkou tajnou službu.

Jako špionážní program sloužila prý i hra Angry Birds, kterou si stáhlo více než 1,5 miliardy uživatelů. Materiály ale nenaznačují, kolika lidí celkem by se nově odhalené metody sbírání dat mohly týkat.

Americká národní bezpečnostní agentura nejnovější obvinění odmítla a tvrzení o tom, že shromažďuje cenné zpravodajské informace prostřednictvím špehování chytrých telefonů či sociálních sítí obyčejných Američanů, označila za lež.

Britští zpravodajci zprávy odmítli komentovat. Všechny své aktivity ale označili za nezbytné a odpovídající právu i situaci.

Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme