Krize na Ukrajině bude hlavním tématem schůzky EU s Putinem

Vývoj na Ukrajině bude hlavním tématem vrcholné schůzky mezi Evropskou unií a Ruskem. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso bude v Bruselu jednat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pravidelný summit bude tentokrát ve stínu politické krize, která na Ukrajině vypukla na konci loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso | Foto: Reuters

Demonstrující Ukrajinci už řadu týdnů požadují podpis dohody s Evropskou unií a odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče. Ten má naopak podporu Ruska, se kterým podepsal dohodu mimo jiné o dodávkách zemního plynu.

Rusové kritizují ukrajinskou opozici a obviňují unii z toho, že se vměšuje do ukrajinských záležitostí. Osmadvacítka naopak tvrdí totéž o Rusku. Prezident Janukovyč podle unie vzájemnou dohodu nepodepsal i kvůli tvrdému ruskému tlaku.

Unie chce ale s Putinem probrat i ekonomické záležitosti, které se dotýkají i Česka. Rusko totiž podle osmadvacítky omezuje dovoz některých výrobků a tím porušuje pravidla WTO, tedy Světové obchodní organizace. Na to si stěžuje i prezident českého Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„Tam jsou dopady na automobilový průmysl, na potravinářský průmysl, pivo, to je náš superartikl, takže České republiky se to životně dotýká. A jestliže jsem členem WTO, tak by měly podmínky platit pro všechny,“ poznamenal Hanák.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme