Ukrajinská opozice opět odmítla funkce premiéra a vicepremiéra ve vládě

Ani druhé kolo jednání o ukončení ukrajinské krize nepřesvědčilo opozici, že by se měla zapojit do vlády. Opoziční předáci Arsenij Jaceňuk a Vitalij Kličko už podruhé odmítli křesla premiéra a vicepremiéra. Přesto dosáhli v jednáních s prezidentem Viktorem Janukovyčem pokroku. O krizi v zemi má dnes na mimořádném zasedání jednat ukrajinský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční lídr Vitalij Kličko | Zdroj: Reuters

Prezident a opoziční trojka se dohodli, že parlament připraví zákon o amnestii stovek zadržených aktivistů, zruší zákony z 16. ledna tvrdě postihující účastníky nepovolených shromáždění a vláda přijme odpovědnost za násilné potlačování demonstrací.

Opozice podle prohlášení prezidentské kanceláře slíbila, že se zdrží radikálních akcí, jako jsou útoky na státní a veřejné instituce. Zákon o amnestii podle dohod začne platit až ve chvíli, kdy aktivisté vyklidí všechny obsazené budovy a uvolní ulice.

To se týká například kyjevské radnice a hlavní třídy Kresčatik, která protíná náměstí Nezávislosti. Zatím ale není jasné, jak na tyto dohody zareagují radikální skupiny, které kontrolují kyjevské barikády.

Demonstrace na Ukrajině | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme