Ratenice na Kolínsku otevřely muzeum, navštívit jej může díky internetu kdokoliv

Jedno z největších internetových muzeí v Evropě otevřely středočeské Ratenice. Projít si ho může díky moderním technologiím prakticky kdokoliv. Návštěvníci v něm najdou víc než 900 dokumentů a další stále přibývají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě u počítače (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Malé obce jako jsou Ratenice na Kolínsku, mohou mít také velké muzeum. Obejdou se přitom bez honosných výstavních síní.

Tamní nadšenci otevřeli jedno z největších virtuálních muzeí v Evropě. Navštívit ho může kdokoli s přístupem k internetu.

„V roce 2010 jsme měli výročí 670 let od prvních písemných zmínek o obci. V té době jsme se rozhodli, že uděláme výstavu,“ vypráví příběh, který byl impulsem pro vznik obecního virtuálního muzea, spoluautor Pavel Rek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O internetové muzeum v Ratenicích se zajímal Michal Trnka

Na výstavu se nevešly všechny fotografie, které se tehdy díky pamětníkům podařilo dát dohromady. Mnohé obrázky skončily okopírované v počítači.

„Jednu bezesnou noc jsem přemýšlel, co a jak s tím udělat. Narazil jsem na virtuální muzeum jedné obce a řekl jsem si, že je to přesně to, co bychom mohli použít tady v Ratenicích,“ prozrazuje další střípky kolem vzniku ratenického muzea Luděk Kudláček.

Expozice vznikala tři roky. Přispěla do ní řada obyvatel Ratenic, i těch, kteří v obci bydleli dřív. Výsledkem je skoro tisícovka dokumentů. Další se k tvůrcům muzea stále dostávají a naskenované pak míří na internet.

Kromě historických fotografií nebo krajinomaleb, nechybí ani zvukový archiv. Při vzniku virtuálního muzea dostali šanci také členové skupiny mladých historiků ze sdružení Ratenická včela.

Ratenice a Miloš Forman

Štěpánka Jirků studuje v nedalekých Poděbradech veřejnosprávní školu. V lavici přišla studentka na spojitost Ratenic s režisérem Milošem Formanem.

„Koukala jsem se na jeho oficiální stránky a tam jsem narazila na fotku, kde jako malý chlapec řeže dříví. Všimla jsem si, že v pozadí na fotce je kopule našeho kostela,“ přibližuje Jirků.

Miloš Forman jezdil do Ratenic na prázdniny za bratrem Blahoslavem. Na fotce je společně s majitelem usedlosti, kterou dnes vlastní Martina Macháčková. Na půdě našla řadu zajímavých dokumentů, některé z nich obohatily také sbírky muzea.

Ratenické muzeum je dostupné všem uživatelům internetu. S nevšední historií obce se tamní nadšenci chtějí pochlubit také těm, kteří moderním technologiím neholdují. Chystají knihu, která bude tištěnou obdobou virtuálního muzea.

Michal Trnka, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme