Staňkov bude mít obchvat, cena se pohybuje kolem 380 milionů korun

Staňkov na Domažlicku se po desítkách let dočká obchvatu. Městem denně projedou tisíce aut a kamionů. Vede tudy hlavní silnice z Plzně do Domažlic a vytížená je také komunikace směrem na hraniční přechod Folmava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchvat kolem Kolína začíná sloužit řidičům | Foto: Michal Trnka

Místní lidé mají problém přejít vozovku a vadí jim také hluk. Nová silnice, která Staňkov obkrouží z pravé strany, by měla vyřešit stávající problémy.

Obchvat bude klasická dvouproudá komunikace o délce zhruba tři kilometry. Jeho součástí budou i dva mosty. Začne na zeleném remízku za Ohučovem a před autobazarem, kilometr za koncem Staňkova, se vrátí na současnou silnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situace ve Stankově natáčela Jana Kosová

O obchvatu se ve Staňkově jedná tak dlouho, že i teď, kdy je takřka jisté, že se postaví, o něm místní mluví opatrně.

„Už se o tom mluví od roku 1930. Vážně se o tom mluví po revoluci a dělá se všechno pro to, aby to bylo,“ říká místní Václav Baxa.

Podobně obezřetně se k obchvatu vyjadřujei další obyvatelka Jitka Andrlová: „Když by se obchvat udělal, tak by to bylo jenom dobře, protože se těžko přechází přes náměstí. Jsou tady dva přechody a ani ty nestačí, protože auta jezdí rychle. Staří lidé a děti těžko přejdou.“

Podle ředitele plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Zdeňka Kuťáka stavbě už nic nebrání.

„Přeložka Staňkov je v současné době ve stadiu vypsaného výběrového řízení na zhotovitele. Konkrétně nám proběhla etapa předběžného oznámení, zadávací dokumentace je schválená. Urychleně přistoupíme k druhé fázi zadávacího řízení, k takzvanému řádnému oznámení,“ uvedl Kuťák.

Finance od EU

Stavět se má začít letos v červnu a obchvat bude hotový do listopadu příštího roku. Jak řekl starosta Alexadr Horák z ODS, podobnou stavbu by si na silnici číslo 26 zasloužila řada měst a obcí. Nikde ale není vozovka tak problematická jako ve Staňkově.

„Průjezd Staňkovem je nesmírně úzký. V některých místech nemá chodník ani 50 centimetrů. Doprava v takovém rozsahu, v jakém tu je, a v těch zúžených profilech je nesmírně zatěžující pro obyvatele Staňkova,“ vysvětlil Horák.

Kvůli silnici trpí také společenský život ve městě. „Nemůžeme dělat kulturní akce, protože silnice na Folmavu prochází srdcem náměstí,“ konstatoval Alexandr Horák.

Podle starosty by obchvat neměl ohrozit tržby místních majitelů obchodů. Většina aut Staňkovem bez zastavení projíždí.

„Lidé si sem jezdí pro svačiny a jsou to místní lidé, kteří sem hlavně chodí,“ potvrzuje například Jiřina Junová z pekařství.

Náklady na obchvat Staňkova se vyšplhají na zhruba 380 milionů korun. Stavba bude hrazená z operačního programu Doprava, tedy za podpory Evropské unie.


Zvětšit mapu

Jana Kosová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme