Jourová: Chyby v operačních programech se nebudou opakovat

Evropští úředníci dnes jednají na ministerstvu pro místní rozvoj o problematických operačních programech, kvůli kterým má Evropská komise řadu výhrad. Nedávno Brusel naznačil, že pozastaví čerpání peněz z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Kandidátka na ministryni pro místní rozvoj Věra Jourová se na agendu fondů zaměří v prvních měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Filip Jandourek

„Jsem informovaná, že probíhá série jednání se zástupci Evropské komise, takzvaného DG Regia, který se zabývá evropskou strukturální politikou. Myslím si, že se jednání nevedou jen o problémových operačních programech, ale probíhá jednání o budoucím období, o sedmiletce, která začala 7. ledna,“ říká kandidátka na ministryni pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Přehrát

00:00 / 00:00

O prioritách na ministerstvu pro místní rozvoj mluvila kandidátka na ministryni Věra Jourová

Česko má s operačními programy problémy. Už dříve byl pozastaven program Severozápad a problémy mají i další regionální programy, u pěti ze sedmi z nich je pozastavena takzvaná certifikace.

„V prvních dvou měsících se soustředím na agendu fondů, kde nám ubíhá čas, který je na některé věci krátce vyměřený. Co se týká chyb a případných sankcí, musíme odlišovat případy, kdy komise zastavuje peníze kvůli nějakým jednotlivým chybám, nebo jsou to chyby systémové, kdy se zamrazuje celý program,“ vysvětluje Jourová.

„Musím se podívat dovnitř té problematiky. Myslím si, že bych mohla pomoci v jednání s Evropskou komisí poskytnutím určitých garancí, že se systémové chyby nebudou opakovat a programy budou mít nadále dobrý kontrolní systém, který bude předcházet chybám a nedobrému chování.“

Podle Jourové má ministerstvo pro místní rozvoj metodickou a koordinační roli. A je tak neprávem viněno z chyb v konkrétních operačních programech.

Předvolební speciál Martina Veselovského na téma EU, Věra Jourová | Foto: Filip Jandourek

„Pokud hovoříme o chybách regionálních operačních programů, tak tam si byli krajští politici a úředníci samojedinými pány nad čerpáním programů. Oni měli hlídat chyby pod dozorem ministerstva financí.“

Věra Jourová nastupuje do úřadu zítra. Ze čtyř náměstků si ponechá pouze prvního náměstka Daniela Brauna.

„Je potřeba zachovat kontinuitu i vůči Evropské komisi. Je třeba ‚vyslat signál‘, že budou i nadále jednat s lidmi, kteří problematiku znají. Nebudeme tedy dělat nějaké zběsilé personální změny právě v této době, která je náročná na dotažení některých věcí.“

Jedno z míst – agenda územního plánování, stavebního řízení a bytové politiky – byla nabídnuta sociální demokracii. „Mám tam nominovaného kandidáta a ještě o tom jednáme,“ dodává Jourová.

Helena Šulcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme