Miliardář Stronach v rakouské politice končí. 'Spanilá jízda' trvala 16 měsíců

Rakousko přišlo o jednu politickou kuriozitu. 81letý miliardář Frank Stronach oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu. Stronach investoval do kampaně svojí strany v přepočtu přes půl miliardy korun, přesto se loni v září jen těsně dostal do parlamentu. Jeho dnešní odchod vyvolal i jednu otázku – nebude teď v rakouské politice neúnosná nuda?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský miliardář Frank Stronach na tiskové konferenci, kde oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu | Foto: Reuters

„Myslím, že se mi trochu povedlo pootevřít dvířka rakouské politiky novým a dobrým nápadům,“ zhodnotil uplynulých 16 měsíců Frank Stronach.

Za tu dobu stihl založit novou stranu Team Stronach, investovat do ní přes 20 milionů eur, pak s ní de facto prohrát volby - protože šestiprocentní zisk hlasů, když průzkumy předpovídaly 15 procent - se jinak než jako prohra označit nedá, a nakonec čtvrt roku po volbách oznámit odchod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen politickou kariéru rakouského miliardáře Franka Stronacha shrnul v reportáži zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Frank Stronach se radikálních kroků nikdy nebál. I díky tomu jako mladý odešel hledat štěstí za oceán. Později založil skupinu Magna vyrábějící autodíly a pohádkově zbohatl.

V osmdesáti se rozhodl, že zkusí změnit rakouskou politiku, která je prý zkorumpovaná a trpí nadměrnou byrokracií.

„Všichni se chtěli dostat do mojí přízně, Rakušané mě uznávali. Až jsem pak vstoupil do politiky, začal jsem kritizovat zdejší systém, a najednou ze mě udělali toho zlého.“

Frank Stronach koketoval s myšlenkou vystoupení Rakouska z eurozóny. Každá země by prý mohla zavést svoje vlastní, takzvané „národní“ euro, anebo se v případě Rakouska rovnou vrátit ke staré měně - šilinkům.

Omylem se také vyslovil pro znovuzavedení trestu smrti. Předvolební debaty v televizi byly pak pro Stronacha hotovým neštěstím. Často neměl argumenty a hádal se s moderátorkou.

Frank Stronach | Foto: Vojtěch Berger

„Myslím, že Stronachova strana dlouho nevydrží. Stronacha nebude bavit sedět pět let v opozici,“ řekl Českému rozhlasu loni před volbami vídeňský politolog Thomas Hofer.

Jak se ukazuje, byl to víc než přesný odhad - Stronach sice formálně zatím stranu svoji stranu povede z Kanady, kde částečně žije, i stranické vedení chce ale v budoucnu předat někomu jinému.

„Bude to tu trochu fádní, až tu nebudu, nemyslíte? Alespoň jsem se staral o nějaké vzrušení,“ řekl Stronach na rozloučenou novinářům. A poprvé za poslední dobu s ním souhlasil úplně každý.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme