Ze břehů bývalé pískovny u Kolína zmizely načerno postavené ploty. Rybáři se radují

Načerno postavené ploty, které zabraňovaly volnému přístupu k vodě v bývalé pískovně Sandberg u Kolína, po letech zmizely. Stavební úřad je prohlásil za černou stavbu, čímž udělal radost rybářům i lidem, kteří se nad Sandberg chodí koupat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlkovská pískovna | Foto: Wikipedia, Chmee2

Před několika lety vyrostly podlíž silnice vedoucí podél písníku do Starého Kolína rekreační chatky. Parcely si jejich majitelé oplotili, k vodě nezůstala žádná přístupová cesta. Plot ale teď musel pryč a stejný osud možná čeká i některé rekreační domky.

Jezero Sandberg je ale známým rybářským revírem a vlastníci okolních pozemků k němu ze zákona musí nechat volný přístup, i proto si rybáři na počínají majitelů chatek stěžovali. Stavební úřad jim nakonec dal za pravdu a kontroverzní plot nařídil odstranit.

Bývalá pískovna Sanderg je rozsáhlá aktivní pískovna nacházející se cca 1,5 km východněod Kolína, propojená sřekou Labe. Těžbu písku zde ve větším měřítku započal národní podnik Povltavský průmysl kamene v polovině šedesátých let 20. století. Dobývací prostor měl v roce 2005 velikost 23,64 ha a po ukončení těžby by měl mít rozlohu 38,23 ha.

Majitelům se ale rozhodnutí kolínského stavebního úřadu vůbec nelíbilo. Nechali se slyšet, že si své pozemky oplotili kvůli zlodějům, kteří jejich domky dřív vykrádali a bojovali prý také s odpadky, které po rekreantech zůstávaly na jejich parcelách a oni je pak museli uklízet.

Proti rozhodnutí Stavebního úřadu se odvolali, konečné rozhodnutí ale označilo plot a černou stavbu a ta musela být odstraněna.

Nejistou budoucnost má také sedm rekreačních domků. Stojí už skoro osm let na druhé straně jezera, než kde úředníci řešili nelegální plot. Problémem je, že kolem jezera je vyhlášené záplavové území a v něm takové stavby být nemohou. Úřad proto majitele vyzval k jejich odstranění.

Proti rozhodnutí úřadu se jejich majitelé odvolali, a proto také ještě není rozhodnutí pravomocné. Záplavová zóna je podle nich stanovená chybně, podle 12 let staré studie. Po rozsáhlé těžbě písku prý ale vypadá krajina úplně jinak.


Zvětšit mapu

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme