Výstavbu odpočinkové zóny u Slezskoostravského hradu brzdí půda plná asfaltu a dehtu

Ještě minimálně půl roku bude trvat revitalizace okolí Slezskoostravského hradu v Ostravě, kde právě vzniká přírodní amfiteátr pro 8000 lidí. Půda v místě, které kdysi sloužilo jako skládka pro ostravské doly a koksovny, je podle všeho mnohem kontaminovanější, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad prošel rekonstrukcí, která trvala pouhých pět měsíců | Foto: Václav Žmolík

„Celé okolí hradu je zhruba na sedmi až devítimetrovém návozu hlušiny. Oni tam dolů dali veškerý ,sajrajt‘, který nasbírali v kalových rybnících a podobně, a zasypalo se to,“ vysvětluje ředitel areálu Karel Burda.

Půda pod hradem je podle něj jednoduše plná překvapení. „Byly tam pece bez složky, asfalty, dehty, benzoly. Já jsem u toho byl, když se ten vrt vytáhnul, skutečně to smrdělo jako spálený olej, nafta, benzín,“ upozorňuje Burda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolí Slezskoostravského hradu obhlédla redaktorka Kateřina Daňková

Vyčištění takové zeminy vyjde na zhruba 30 milionů korun. Městu s tím ale vypomůže ministerstvo financí. A uhradí i většinu ze šesti milionů, které teď spolknou takzvané vícepráce.

„Všechny lokality v rámci Ostravy, které jsou zasaženy důlní činností, jsou financovány de facto ze sta procent ministerstvem financí, to je veliké pozitivum celého toho programu,“ potvrzuje náměstek primátora Dalibor Madej z ODS.

Karel Burda z hradní vyhlídky mezitím ukazuje, jak revitalizace pokročila: „Díváme se na dva valy, takové podkovy, které vlastně vytváří přírodní amfiteátr. Ten bude centrálním místem. Lidé by se tam mohli posadit na trávu a poslouchat muziku.“

Pro veřejnost se odpočinková zóna otevře až v září. Provoz samotného hradu, který letos oslaví 10. výročí od znovuotevření, to ale nijak výrazně neomezí.

V létě prý na hradě bývá příjemný klid | Foto: Václav Žmolík

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme