Duální vzdělávání na domažlickém učilišti si pochvalují studenti i firma

O absolventy technických oborů je v České republice stále nouze. Mladí lidé přitom po základní škole často volí učební nebo studijní zaměření, se kterým později jen těžko hledají uplatnění. Některé školy se proto inspirovaly v Německu a začaly nabízet takzvané duální vzdělávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lis plastu na kelímky | Foto: Veronika Ruppert

Podobná spolupráce funguje i mezi Středním odborným učilištěm v Domažlicích a firmou na zpracování plastů v Horšovském Týně.

Podle vedoucího školícího centra a mistra odborného výcviku Františka Tomana jezdí domažličtí učni na praxi do firmy častěji než jinde.

„Školíme druháky, kteří se učí na vstřikolisech už samostatnou práci. Mají turnusy týden škola, týden praxe,“ vysvětluje. Dodává, že jako všude jsou někteří studenti lepší a někteří horší. V zásadě je ale spokojený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti duálního vzdělávání na Domažlicku se zajímala redaktorka Martina Klímová

Na počátku spolupráce horšovskotýnské firmy s domažlickým učilištěm stála potřeba kvalifikované pracovní síly pro seřizování lisů na vstřikování plastu.

„Proto když jsme v roce 2009 tvořili školní vzdělávací programy, tak jsme vhodným způsobem zapracovali do oboru strojní mechanik právě učivo, které se týká tváření a zpracování plastů, a vznikl nám tento obor s tímto zaměřením,“ říká ředitelka učiliště Zdeňka Buršíková.

Rozjezd nově akreditovaného oboru založeného na intenzivní spolupráci školy a firmy ovšem vůbec nebyl jednoduchý.

Jisté uplatnění

„Po takových třech letech velmi těžké práce získávání vůbec zájmu o tento obor nejen u dětí, ale zejména u jejich rodičů i prarodičů, jsme otevřeli první ročník. Takže teď nám běží v podstatě první i druhý ročník, máme tam 28 žáků. Děti se učí teorii přímo na učilišti v Domažlicích a praktickou znalost vstřikování plastů potom mají přímo tady ve školicím středisku v naší firmě,“ přibližuje tisková mluvčí firmy Gerresheimer Václava Váchalová.

Některým studentům nabízí firma kromě finanční podpory i možnost uplatnění. „Mají s námi podepsanou smlouvu nejen o stipendiu, ale i o tom, že tři roky tady u nás mohou pracovat. Pokud by obor neuplatnili přímo u nás ve firmě, pak je možné ho samozřejmě uplatnit kdekoliv jinde,“ dodává Váchalová.

S výběrem tohoto oboru je spokojený i student domažlického učiliště Jakub Liška: „Líbilo se mi, že je tady jisté zaměstnání. Vybral jsem si to sám. Byla to dobrá volba.“

Na rozhodnutí, kam po základní škole, mají žáci ještě několik týdnů. Přihlášky ke studiu mohou podávat až do 15. března.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme