Lékaři prý začali probouzet Schumachera z umělého spánku

Lékaři začali pozvolna budit Michaela Schumachera z umělého spánku. Měsíc po jeho nehodě na lyžích ve francouzských Alpách se tak jedná o pomalou a nejistou etapu návratu k životu. Informoval o tom francouzský deník L'Equipe. Schumacher podle lékařů citovaných listem reaguje na proces pozitivně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Schumacher na tiskové konferenci v Praze | Foto: Filip Jandourek

Optimistické zprávy ale zpochybnila manažerka legendárního pilota formule 1 Sabine Kehmová, která informace deníku označila za spekulace.

"Znovu zdůrazňuji, že jakákoliv vyjádření o Michaelově zdravotním stavu, která nepocházejí od jeho ošetřujících lékařů, je nutno brát jako spekulace," uvedla Kehmová ve stručném prohlášení.

Lékaři při postupném probouzení bedlivě zkoumají reakce pacienta. „Zjišťujeme, zda s ním dokážeme komunikovat, zda reaguje na slovní stimulace s příkazy jako 'stiskněte mi ruku', 'otevřete či zavřete oči',“ řekl AFP neurochirurg Gérard Audibert z nemocnice v Nancy na severozápadě Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu lékařů a vyhlídkách Michaela Schumachera mluvil s Alešem Tomkem Petr Král

Konečné následky u poranění hlavy bývají podle Audiberta zpravidla známé asi dva roky po nehodě.

Pro Radiožurnál se vyjádřil primář Neurologické kliniky FN v Motole Aleš Tomek. I on odhaduje pomalý vývoj situace okolo závodníka. "Musíme počkat 3 až 6 měsíců, aby se to dalo lépe hodnotit," připomíná Aleš Tomek. Podle něj se ale Schumacher nevyhne trvalým následkům.

Sedminásobný mistr světa formule 1 upadl na lyžích 29. prosince v neupravené části sjezdovky v Méribelu a udeřil se do hlavy o kámen. Absolvoval dvě operace mozku a nachází se na jednotce intenzivní péče nemocnice v Grenoblu v umělém spánku, v němž prožil i nedávné 45. narozeniny.

Od 17. ledna o jeho zdravotním stavu žádné oficiální informace z nemocnice v Grenoblu nepřišly. Lékaři tehdy označili stav slavného Němce bez dalšího upřesnění za stabilní.

Ohledně Schumacherovy budoucnosti panuje velká nejistota. Cílem umělého spánku v případě poškození hlavy je umožnit mozku odpočívat, aby se snížil tlak v lebce. Umělý spánek trvá podle odborníků jen výjimečně více než tři týdny.

Michael Schumacher | Foto: Michal Jindra

Petr Král, Vojtěch Man, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme