Na cesty za rodinou se v Číně vydávají miliony lidí. Blíží se nový lunární rok

Čína se dala do pohybu, jako před každým novým rokem. Podle odhadů Číňané v těchto týdnech absolvují přibližně tři a půl miliardy cest. Před oslavami čínského nového roku se totiž většina z nich snaží dopravit za svými blízkými, a to i z nejvzdálenějších míst. Vlaky, letadla i autobusy jsou plné. Lístky a letenky jsou vyprodané týdny dopředu a na černém trhu se za ně platí až desetinásobek ceny. Nával těžko zvládají na většině stanic a nádražích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané se připravují na oslavy nového roku | Zdroj: Reuters

Přeplněné vlaky, autobusy a letadla, zmatek a nervozita. Tak to několik dní před největšími čínskými svátky - Čchun-ťie - vypadá na většině nádražích a letištích. Miliony lidí se v Číně totiž vydávají na cesty. Ale jen ti šťastní, kterým se podařilo získat jízdenky včas:

„Všechno je vyprodané. Jsou čínské svátky. Dneska, zítra a pozítří není nic volného,“ říká pokladní čínských drah. Stejná situace je i u druhého prodejce, čínské cestovní kanceláře: „Všechno je plné, zítra, pozítří i den poté.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestách Číňanů za rodinou natáčela zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Čínský student patří mezi ty šťastné, v ruce má jízdenku na vlak. „Jedu do pevninské Číny. Lístek jsem si koupil už před měsícem. To je potřeba.“

O tom, jak je obtížné v době svátků cestovat po Číně, vypráví i mladá Luna Wang, která domů za rodiči do Šanghaje létá. Letenku si ale také kupuje v předstihu, dokonce o několik měsíců:

„Na novoroční svátky jezdím vždy domů k rodičům. Na cestu se ale musím připravit, zajistit si dovolenou a koupit v dostatečném předstihu letenku. To je vždycky strašný problém. Většinu lidí to stejně jako mě otravuje.“

Rok čínského kalendáře se skládá z 12 měsíců o 29 nebo 30 dnech. Rok tak má 354 nebo 355 dnů. Pro vyrovnání kalendáře se solárním rokem jsou vkládány doplňkové měsíce. Ty jsou v Číně velmi populární, protože v takovém roce je Číňanům vyplácena mzda za 13 odpracovaných měsíců.

To, že Luna sehnala letenku, ještě podle ní není taková výhra. Letadla mají často zpoždění a jsou přeplněná. Cesta tak může trvat i o několik hodin déle, než je běžné.

Ve srovnání s jinými má ale štěstí, v sobotu večer, kdy začínají oslavy příchodu čínského nového roku, už bude u svých rodičů. Týdenní svátky si tak užije jak má být, v rodinném kruhu. Po týdnu státních svátků, během kterých se v Číně skoro všechno zastaví, se ale opět vypraví zpět na cestu, a spolu s ní další miliony lidí.

Rok Koně | Foto: Český rozhlas

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme