Prezident jmenoval vládu Bohuslava Sobotky, kritizoval chyby v dopise s návrhy jmen

Česko má novou vládu, prezident Miloš Zeman po 95 dnech od voleb jmenoval kabinet Bohuslava Sobotky. Při něm si neodpustil kritiku návrhu na jmenování ministrů, který obsahoval chyby. Po slavnostním aktu na Pražském hradě odjeli ministři do Strakovy akademie na své první jednání. Řešit na něm budou programové prohlášení vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda Bohuslava Sobotky. Členové vlády krátce před jmenováním | Zdroj: ČTK

Ministři se ještě před jmenováním krátce sešli v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech, kde spolu vypili číši vína. Poté je speciální autobus odvezl na Hrad za prezidentem.

Tam se všichni seřadili a za zvuku fanfár čekali na příchod prezidenta. Slova se jako první ujal Bohuslav Sobotka, který prezidentovi představil budoucí členy vlády. Miloš Zeman si se všemi postupně potřásl rukou.

Poté hovořil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Ten přečetl znění slibu, který členové vlády složili prezidentovi republiky. Ministři stvrdili slib podáním ruky prezidentovi, převzali jmenovací dekret a podepsali se do seznamu, který ležel na stole. Jako první přišel na řadu Andrej Babiš z ANO, ministr financí.

Noví ministři po podpisu přistoupili k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a potřásli si s ním rukou. Po jmenování všech ministrů promluvil k nové vládě prezident Zeman. Poblahopřál všem ke jmenování. Pak poukázal na chyby v dopise od předsedy vlády.

"Odmítl jsem jmenovat pana Brabence ministrem životního prostředí, jmenoval jsem pana Brabce," řekl. Poukázal také na chybné jméno i resort Mariána Jurečky. Upozornil na celkem šest chyb v dokumentu. To podle něj nesvědčí o přílišné profesionalitě.

Miloš Zeman dále mluvil o možném problematickém jmenování Andreje Babiše a poděkoval Poslanecké sněmovně za přijetí služebního zákona v prvním čtení. Požádal koalici, aby zákon považovala za svou prioritu. "Česká republika je poslední země Evropské unie, která sněmovní zákon nemá," připomněl prezident.

ODS a TOP 09 vítají, že má Česko politickou vládu. Důvěru jí ale nevysloví

Číst článek

Premiér Bohuslav Sobotka poděkoval prezidentovi za projev a jeho slova a slíbil, že jeho vláda se pokusí udělat vše pro fungující efektivní stát. Je přesvědčen, že kabinet přinese státu hospodářský růst, prosperitu, stabilitu a sociálně citlivou politiku.

Na premiéra Sobotku ve Strakově akademii čeká bývalý premiér Jiří Rusnok, který mu formálně předá vládní agendu a pak společně půjdou na krátký briefing. Pak už se Bohuslav Sobotka ujme řízení jednání první schůze své vlády. Ta by měla projednat mimo jiné přípravu legislativního plánu a programového prohlášení vlády a ministři by se mohli dohodnout i na tom, kdy požádají Sněmovnu o důvěru.

ONLINE: Nová vláda Bohuslava Sobotky se schází ke svému prvnímu jednání

Číst článek

Členové vlády | Foto: Český rozhlas

ČRo, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme