Starostům na Ostravsku se nelíbí, že kraj přestal podporovat bezpečné přechody

V Moravskoslezském kraji právě těchto dnech narazíte na paradoxní věc, která se týká rostoucího počtu vážných dopravních nehod. Zatímco policisté mají pohotovost a hlídají přechody pro chodce, starostové, kteří chtějí vybudovat bezpečná místa pro přecházení, blikače nebo semafory, dostávají odmítavé odpovědí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přechod pro chodce - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

"To, co jsem zažil minulý týden, kdy tady auto málem přejelo kluka... Projelo za ním 10 centimetrů. Už jsem ho viděl přejetého. Byl jsem z toho hotový,“ říká Václav Býma.

Bydlí kousek od silnice na Ostravu. Denně tudy projede až 15 tisíc aut. A u školy chybí semafor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku peněz na bezpečné přechody pro chodce mluvil Martin Knitl

„Někdy je to prostě souvislá kolona. Jedno auto za druhým.“

Obec dostala od kraje před časem peníze na blikače na přechodu, na nový ostrůvek pro chodce, ale nestačí to. Když teď starostka Velké Polomi Ludmila Bubeníková ze Starostů a nezávislých požádala o příspěvek na semafor, narazila.

„Kraj trošku rezignoval na pomoc obcím v tomto regionu. V letošním roce se prostě ta kolonka neobjevila.“

Zmizel dlouholetý program na zajištění bezpečnosti na rušných a klíčových cestách a obcím nezbývá než hledat peníze jinde. Kraj byl ale vždycky nejblíže.

Bohužel peníze už opravdu nejsou, potvrdil náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Sikora z ČSSD. Kvůli daňovému přerozdělení. A přednost mají organizace přímo řízené krajem.

„Naposledy byly na tento program vyčleněny prostředky ve výši 12 milionů korun, ale v roce 2012,“ uvedl.

„Kraj má své argumenty, my také máme své argumenty. Mám z toho trošku pocit, že my vlastně ten kraj už vůbec k ničemu nemáme,“ poznamenává starostka Velké Polomi.

Přemýšlí, kde sehnat peníze na semafor. Policie obsadila důležité přechody v celém kraji. Bilance nehod je totiž hrozivá. Od začátku ledna v tomto regionu přes 40 srážek s chodci. Strach mají hlavně ti starší.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace změnila. Policisté chodcům rozdávají bezpečnostní pásky na ruku a starostové počítají, jak ve svém rozpočtu ušetří aspoň na kousek bezpečí třeba pro děti, když jdou ze školy.

Dopravní kamery a semafory (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme