O cenu Thálie bojuje 24 umělců. Nejvíce nominací má Národní divadlo v Praze

Dvacet čtyři umělců je nominovaných na cenu Thálie. Výroční ocenění se udělují v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě za loňské mimořádné jevištní výkony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo | Foto: Národní divadlo

Mezi nominovanými umělci jsou herci Karel Dobrý a Tereza Vilišová, baletka Nikola Márová, operní pěvec Jiří Přibyl a také Monika Absolonová, Aleš Briscein a Jiří Langmajer v muzikálovém a operetním oboru.

Nejvíc nominací má Národní divadlo v Praze. Jednu nominaci získalo v kategorii opera díky Jiřímu Brücklerovi za roli Rodriga v inscenaci Don Carlo. Další čtyři pak umělci z baletu Romeo a Julii v choreografii šéfa baletu divadla Petra Zusky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o umělcích nominovaných na ceny Thálie připravila redaktorka Klára Bílá

„Petr Zuska udělal velmi dobré představení. Speciálně Nikola Márová má roli, kterou normální člověk v Romeovi nenajde. To je královna Mab. Je to královna snů. My všichni máme sny a stejně tak je měla Julie a Romeo a všichni kolem. Toto velmi zlidšťuje a možná zdramatizuje příběh. Pro mě to velmi posílilo vyznění Romea a Julie,“ chválil představení předseda odborné poroty Vladimír Nečas.

Pozadu nezůstala ale ani další divadla, třeba Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni bodovalo se čtyřmi nominacemi. Tři získali umělci z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Podle člena odborné poroty Jaroslava Someše byly nominace v kategorii činohry letos obzvlášť výjimečné:

„Rysem roku 2013, což je velice zajímavé, byla hojná úroda vynikajících mužských hereckých výkonů. Rozhodovat o tom, která trojka bude ve finálních nominacích, bylo velice složité. Vlastně celá desítka, nejenom užší ale i širší nominace, je letos složena z výkonů, které by třeba v méně úrodných letech se ctí obstály v poslední trojici.“

Členové kolegia z herecké asociace vybírají z finálních nominací tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení. Kolegium může udělit svou Zvláštní cenu za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění v kterémkoli z oborů, v nichž se Ceny Thálie udělují.

Laureáty vyhlásí Herecká asociace 29. března v Národním divadle. Přímý přenos bude vysílat i stanice Českého rozhlasu Dvojka.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme