Statisíce historických dokumentů z první světové války jsou zdarma na webu

V berlínské Státní knihovně se v těchto dnech koná malá výstava, kde jsou k vidění třeba odznaky, dalekohled nebo helma vojína z první světové války. Je to jen nepatrná ukázka tisíců předmětů, které si mohou Evropané najít na internetovém portálu europeana1914-1918.eu. Bezplatný web slavnostně spustili v Berlíně představitelé evropské digitální knihovny Europeana a německé vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa 1914

Evropa 1914 | Foto: Europeana

Podle zástupce kabinetu Güntera Winandse je důležité, aby si Evropa připomínala výročí první světové války společně a nikoli z národních perspektiv.

Autorům projektu ale nejde jen o to zaznamenat krvavý konflikt, který přinesl do té doby nevídanou hrůzu včetně masového nasazení bojových plynů. Chtějí ukázat válku z pohledu současníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při slavnostním spuštění webu europeana1914-1918.eu v Berlíně nechyběla zpravodajka Klára Stejskalová

Do státní knihovny v Berlíně mohou lidé přinášet fotografie, památky po svých praprarodičích, které pracovníci naskenují a přidají ke statisícům dokumentů, které jsou už dnes na internetu.

Jako například od člena pohraniční stráže Hanse Becka, který zemřel v roce 1917 na průstřel plic. Rodině zanechal balíček miniaturních karet s portréty německých válečných hrdinů a politiků.

Tuto možnost mají lidé v Německu právě dnes. „Je to v rámci národních dnů, kterých se letos bude po Evropě konat ještě několik. Tím se celý projekt posune ještě dál,“ říká ředitelka Státní knihovny v Berlíně Barbara Schneider-Kempfová.

A přinesl už teď projekt něco nového? „To, co na tom považuji za nové, je ta spolupráce. My samozřejmě víme, co skrývaly jednotlivé sbírky, ale teď tu můžeme vidět například letáky, které rozhazovali Němci v Belgii," dodává ředitelka.

Portál nabízí i stovky hodin filmového materiálu

Na internetovém portálu lze najít propagandistické dětské knihy, štvavé plakáty i protiválečné karikatury, záznamy z fronty nebo dokumenty o životě v zázemí. A také 660 hodin filmového materiálu.

„Všechny tyhle filmy si můžete prohlédnout. Některé pocházejí také z Česka, mají i popisky v národním jazyce a samozřejmě v angličtině. Už v minulosti jsme spolupracovali na nějakých dokumentech, ale nikdy ne tak systematicky. Jde zatím o největší projekt, na jakém jsme společně dělali," hodnotí Claudia Dillmanová z Německého filmového institutu.

Také ředitelka nadace Europeana Jill Cousinsová mluví o nevídaném projektu a vyzývá i další knihovny a instituce, aby se k němu připojily. Možná, že v budoucnu se na tak portálu objeví i vzpomínky našich vojáků a na život v Česku za velké války. Ty tam zatím schází.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme