Transparent na olympijské hry? Jen s překladem a razítky

Život sportovního fanouška bývá těžký. Zvlášť když se s jeho koníčkem začne kamarádit úřední šiml. Kdo se chystá na zimní olympiádu do Soči a kdo si chce s sebou vzít nějaký transparent, kterým by mával v hledišti, čeká ho složité papírování a finanční výdaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transparenty určené pro zimní olympijské hry v Soči by podle ruských úřadů měly být přeložené do ruštiny. Pavel Polák s transparentem | Foto: Alžběta Švarcová

V Rusku totiž od loňského prosince platí pro sportovní akce nová bezpečnostní pravidla. Pokud není transparent v ruštině, musí si ho fanoušek nechat úředně přeložit a notářsky ověřit. Jinak ho ochranka na hlediště s transparentem nepustí.

„Slyšel jsem o tom,“ směje se soudní předkladatel při překládání sloganu „Češi, do toho“. Soudní překlad obnáší stránky s českým textem i ruským překladem a několik razítek. Stojí 400 až 800 korun za stránku v závislosti na rychlosti zpracování.

Nápisy na transparentech nesmějí být vulgární. Zakázána je také politická propaganda a komerční reklama. Na sportovištích bude také zakázáno šíři jakoukoli náboženskou nebo politickou literaturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Pavel Polák si na vlastní kůži vyzkoušel proce schvalování transparentu pro OH v Soči

Přestože Rusko a Česko si vzájemně uznávají úředně přeložené dokumenty, je dobré zajít si pro razítko i na ruský konzulát.

„Dostanete razítko a podpis konzula Ruské federace, že ověřuje správnost svým podpisem,“ říká konzul Igor Samoškin. Ověření jedné stránky zde stojí 550 korun.

Celá procedura s jedním transparentem stojí přibližně 1300 korun a dvě návštěvy v pracovní době soudního překladatele a ruského konzulátu v Praze.

Olympijské hry začínají již sedmého února. První část české olympijské výpravy v čele s Martinou Sáblíkovou, Gabrielou Soukalovou a dalšími medailovými nadějemi se do dějiště her vypravila ve čtvrtek ráno vládním speciálem.

Pavel Polák, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme