Výzkum potvrdil souvislost mezi pitím vodky a úmrtností ruských mužů
Souvislost mezi pitím destilátů v Rusku - tedy hlavně vodky - a vysokou předčasnou úmrtností ruských mužů je potvrzená. Ve vlivném britském lékařském časopise The Lancet o tom vyšel velký článek skupiny ruských a západních epidemiologů, který vychází z dlouholetého výzkumu.
Výzkum trvá už 15 let, od roku 1999 probíhá ve třech velkých západosibiřských městech. Vědci se zabývali celkem 50 tisíci muži, kteří zemřeli na následky pití alkoholu, a zpovídali na 200 tisíc jejich příbuzných.
Všichni lidé odpovídali na anketní otázky a na počítači se sestavovaly statistiky. Ty ukázaly, že muži mezi 54 a 69 lety, kteří pijí dvě až tři lahve vodky týdně, jsou ohroženi asi z 25 procent, že na následky pití zemřou. Ti, kteří vypijí víc, už z 50 až 60 procent.
Pohled do novodobé historie přitom ukazuje, že snížení spotřeby alkoholu se okamžitě na úmrtnosti ruských mužů projeví. Když Michail Gorbačov v 80. letech minulého století prosadil takzvaný suchý zákon, byla významně omezena prodejní doba alkoholu.
O výzkumu zkoumajícím souvislost mezi pitím vodky a úmrtností Rusů informoval mluvil na Radiožurnálu komentátor ČRo Libor Dvořák
Například vodka nemohla být večer, v noci a ráno vůbec prodávána. Tehdy poklesla spotřeba alkoholu o 25 procent a přesně o 25 procent poklesla i úmrtnost. Naopak v 90. letech, kdy lidé začali opět bezuzdně pít, často ze zoufalství, úmrtnost opět stoupla.
A od roku 2005 a 2006, kdy přišla další omezení, se úmrtnost opět snižuje. Jednoznačně se tedy vyplácí proti pití alkoholu nějak zasáhnout.
Zejména u mladších a vzdělanějších Rusů se v posledních letech vzmáhá kultura pití vína, případně piva.
„Pití piva ve větším rozsahu přicházelo už v dobách perestrojky. I zmíněný článek praví, že vodková ‚pakultura‘ bude jednou v Rusku potlačena,“ podotýká komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.