Jurečka: ruský zákaz dovozu vepřového postihne české vývozce jen minimálně

Rusko fakticky zakázalo dovoz vepřového masa z Evropské unie kvůli viru afrického moru prasat. Nemoc se objevila v Litvě. Evropská komise žádá Moskvu, aby přehodnotila striktní postoj. České chovatele ale zákaz příliš neovlivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvířatům se musí podle unijní směrnice poskytnout zábava. Prasata si hrají s barelem. | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

„Ten dopad je naprosto minimální, protože do Ruska jsme v minulém roce vyvezli zhruba 40 kusů prasat a asi jeden a půl tuny sádla. Takže dopad na naše chovatele, naši ekonomiku je prakticky nulový,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) Radiožurnálu.

Ministr potvrdil, že třeba pro sousední Polsko to bude daleko větší problém. Ozývají se ovšem hlasy, zda není ruský zákaz moc přísným opatřením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) potvrzuje, že ruský zákaz české chovatele prasat nepoškodí

„Dává to smysl, pokud to opatření je v rámci jakési předběžné opatrnosti. Kdy nejprve se to zakáže ve vztahu k celému evropskému trhu, celé Evropské unii. Je ale logické, aby potom v řádu dnů bylo analyzováno, kde jsou ta největší rizika,“ dodal Jurečka s tím, že pokud by zákaz trval týdny, pak bude na místě řešit situaci razantně.

Čeští chovatelé nejsou podle ministra zemědělství na exportu závislí, naopak Česko ve velkém vepřové maso dováží. Lidé se podle Jurečky nemusejí bát, že by se na český trh dostalo závadné maso.

„Myslím si, že veterinární správa má výborně nastavené komunikační systémy. Nám v tento okamžik žádné nebezpečí nehrozí,“ dodal Jurečka.

Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme