Zemřel Gerd Albrecht, první cizinec v čele České filharmonie

V neděli zemřel německý dirigent Gerd Albrecht, který byl v 90. letech minulého století prvním cizincem v čele České filharmonie. Zprávu o jeho smrti potvrdila jeho přítelkyně Petra Froeseová. Albrechtovi bylo 78 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerd Albrecht na snímku z roku 2004 | Zdroj: ČTK

Albrecht řídil Českou filharmonii v letech 1993 až 1996 a byl prvním cizincem na této pozici.

Jeho působení v čele filharmonie provázely problémy v komunikaci s orchestrem a dirigent odcházel z Prahy za mimořádné pozornosti médií a s pověstí kontroverzní osoby. Jeho činnost v čele orchestru hudebníky v devadesátých letech rozdělila na dva tábory.

„V té době si obecně nikdo nedokázal představit, že by v čele našeho nejvýznamnějšího a nejprestižnějšího symfonického tělesa měl stát cizinec,“ říká Jan Simon, klavírista a ředitel Centra uměleckých těles Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Gerda Albrechta mluvil na Radiožurnálu Jan Simon, klavírista a ředitel Centra uměleckých těles Českého rozhlasu

„Po letech Neumannovských a působení Jiřího Bělohlávka byl příchod Gerda Albrechta úplně novou kapitolou a ne všichni byli srozuměni s takovou dramatickou změnou. V té době to bylo velmi mimořádné a myslím, že na těch vztazích se to velmi podepsalo,“ vysvětluje.

Simon se s Albrechtem seznámil v Hamburku, kde dirigent působil jako šéf opery a hamburských filharmoniků.

„Já jsem tehdy studoval v severním Německu a učil na vysoké hudební škole v Lübecku, kde on také působil, takže jsme se několikrát setkali. I na téma jeho působení u České filharmonie několikrát došlo.“ Pak se jejich cesty na léta rozešly, ale shodou okolností měli na letošek naplánován společný projekt.

„Šlo o natočení Dvořákovy opery Alfréd, která nebyla nikdy natočena a naposledy byla veřejně provedena ve 30. letech,“ popisuje Jan Simon a dodává:

„Originál této opery je v němčině. Říkali jsme si, že autenticita tohoto provedení by spočívala v tom, kdyby se toho ujal německý dirigent, který zároveň zná českou hudbu. Natáčení mělo probíhat letos na podzim.“

Albrecht v minulosti vedl orchestry a operní domy v Německu, hostoval ve Vídni, Nizozemsku, Londýně či San Francisku.

ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme