Zemřel Gerd Albrecht, první cizinec v čele České filharmonie

V neděli zemřel německý dirigent Gerd Albrecht, který byl v 90. letech minulého století prvním cizincem v čele České filharmonie. Zprávu o jeho smrti potvrdila jeho přítelkyně Petra Froeseová. Albrechtovi bylo 78 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerd Albrecht na snímku z roku 2004 | Foto: ČTK

Albrecht řídil Českou filharmonii v letech 1993 až 1996 a byl prvním cizincem na této pozici.

Jeho působení v čele filharmonie provázely problémy v komunikaci s orchestrem a dirigent odcházel z Prahy za mimořádné pozornosti médií a s pověstí kontroverzní osoby. Jeho činnost v čele orchestru hudebníky v devadesátých letech rozdělila na dva tábory.

„V té době si obecně nikdo nedokázal představit, že by v čele našeho nejvýznamnějšího a nejprestižnějšího symfonického tělesa měl stát cizinec,“ říká Jan Simon, klavírista a ředitel Centra uměleckých těles Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Gerda Albrechta mluvil na Radiožurnálu Jan Simon, klavírista a ředitel Centra uměleckých těles Českého rozhlasu

„Po letech Neumannovských a působení Jiřího Bělohlávka byl příchod Gerda Albrechta úplně novou kapitolou a ne všichni byli srozuměni s takovou dramatickou změnou. V té době to bylo velmi mimořádné a myslím, že na těch vztazích se to velmi podepsalo,“ vysvětluje.

Simon se s Albrechtem seznámil v Hamburku, kde dirigent působil jako šéf opery a hamburských filharmoniků.

„Já jsem tehdy studoval v severním Německu a učil na vysoké hudební škole v Lübecku, kde on také působil, takže jsme se několikrát setkali. I na téma jeho působení u České filharmonie několikrát došlo.“ Pak se jejich cesty na léta rozešly, ale shodou okolností měli na letošek naplánován společný projekt.

„Šlo o natočení Dvořákovy opery Alfréd, která nebyla nikdy natočena a naposledy byla veřejně provedena ve 30. letech,“ popisuje Jan Simon a dodává:

„Originál této opery je v němčině. Říkali jsme si, že autenticita tohoto provedení by spočívala v tom, kdyby se toho ujal německý dirigent, který zároveň zná českou hudbu. Natáčení mělo probíhat letos na podzim.“

Albrecht v minulosti vedl orchestry a operní domy v Německu, hostoval ve Vídni, Nizozemsku, Londýně či San Francisku.

ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme