Ozbrojený student držel v moskevské škole rukojmí. Na svědomí má i dva mrtvé

Ruská policie pohotově zneškodnila ozbrojeného studenta, který ve škole na předměstí Moskvy zadržoval asi dvacet 15letých dětí. Při incidentu zahynul jeden policista a jeden učitel. Další policista byl podle oficiálních informací vážně raněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie bezprostředně po útoku vyklidila budovu školy, dorazili také příslušníci ministerstva pro mimořádné situace | Zdroj: Reuters

Podle původních informací byl útočník otcem jednoho ze školáků. Ministerstvo vnitra ale poté upřesnilo, že střílel žák 10. třídy, asi 15letý premiant Sergej Gordějev.

Mladík, vyzbrojený malorážkou a loveckou puškou svého otce, pronikl do budovy školy číslo 263 ve čtvrti Otradnoje přes odpor ochranky. Hlídač ale stačil nouzovým tlačítkem přivolat policii. Pomoc byla na místě do čtyř minut.

Gordějev odešel do učebny biologie, kde zrovna seděli žáci 10. třídy. Podle svědků beze slova zastřelil učitele zeměpisu. Z okna pak mladík střílel na zasahující policisty. Zranil nejméně dva z nich, jednoho smrtelně. Celkem padlo 11 výstřelů.

Policii na místo přivolali také někteří z rodičů. Matka jedné ze studentek médiím přečetla SMS zprávu, kterou dívka napsala během střelby: „Mami, zachraň mě. Gordějev má zbraň. Jsme ve škole a on střílí. Mami, pomoc, není to vtip. Zavolej policii, ale nechoď sem, je to děsivé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Incident na předměstí Moskvy sledoval i zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Útočník propustil rukojmí a vzdal se policii poté, co přivedla k vyjednávání jeho otce. Ten mladíka přemluvil. Zadržované děti jsou v pořádku, pomáhají jim i psychologové.

Policie bezprostředně po útoku celou budovu vyklidila, na místo se velmi rychle dostavilo pět vozů záchranné služby a policejní vrtulník.

Dorazili také příslušníci ministerstva pro mimořádné situace, ministr vnitra Vladimir Kolokolcev a moskevský starosta Sergej Sobjanin. Média i policie incidentu od počátku věnovaly mimořádnou pozornost z obavy, aby se nejednalo o teroristický útok související s blížícím se zahájením olympiády v Soči.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných motivech útoku mluvil komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Gordějeva teď vyslýchá policie, motiv je stále neznámý. „Mluvil jsem s ředitelem školy i učiteli toho chlapce. Má výborné známky a patří mezi nejlepší studenty. To, co stalo, v každém případě vyžaduje odbornou analýzu. Psychologové na ní už pracují,“ potvrzuje ruský ministr školství Dmitryj Livanov.

„První zprávy hovořily o konfliktu mezi profesorem a studentem, ty druhé praví, že nic takového neexistovalo. Znovu zdůrazňuji, že to byl jeden z nejlepších žáků školy,“ upozorňuje komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Roli podle něj mohly hrát i důvody související se zvláštnostmi ruské psychiky, které by jinde byly považovány za vyloženě iracionální. Případ, kdy ozbrojený žák zadržuje ve škole rukojmí, je v Rusku každopádně ojedinělý.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, ČTK, Veronika Sedláčková, Libor Dvořák, Kristina Winklerová, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme