Eurem se v Česku nebude platit dřív než za šest let, tvrdí Babiš

Zavedení eura se podle nového ministra financí Andreje Babiše současné vlády nedotkne. Česko podle něj nebude mít jednotnou evropskou měnou dřív než za šest let. Babiš to bez bližších podrobností napsal v chatu na facebooku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Pro přijetí eura se Andrej Babiš vyjádřil už dříve. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem před jmenováním nové vlády uvedl, že s eurem v Česku nemá problém, i když s jistými podmínkami.

„Určitě perspektivně nemám problém, abychom měli euro. Bez toho, abychom samozřejmě ručili za závazky Řecka nebo Španělska. Potom je tam také problém kurzu. O tom je ta debata, pokud bude kurz nevýhodný pro ekonomiku, je to samozřejmě rizikové,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné budoucnosti eura v Česku mluvil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Jaroslav Skalický

Sociální demokraté jsou dlouhodobě pro přijetí eura. Premiér Bohuslav Sobotka nedávno uvedl, že propojení české ekonomiky s eurozónou je už tak hluboké, že by byla chyba přijetí eura příliš odkládat.

Velkým přívržencem unie a také vstupu do eurozóny je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Když teď nastupoval do úřadu, řekl, že by se Česko mělo snažit, aby v co nejkratším čase mohlo euro přijmout.

Ministerstvo financí a Česká národní banka se naposledy k přijetí jednotné evropské měny vyjádřily loni v prosinci. Doporučily vládě termín zatím nestanovovat.

Babiš na facebooku sice napsal, že současné vlády se zavedení eura nedotkne, ale pokud by Česko chtělo platit eurem za šest let, musel by nynější kabinet rozhodnout o vstupu do takzvaného evropského mechanismu směnných kurzů II, známý je spíš pod zkratkou ERM II.

To znamená, že kurz koruny se dva roky musí pohybovat maximálně v rozmezí plus minus 15 procent od stanoveného středního kurzu k euru.

Základní podmínkou pro vstup do eurozóny a přijetí eura jsou takzvaná Maastrichtská kritéria. Podle údajů Českého statistického úřadu nesplnilo Česko předloni dva ze čtyř požadavků. A to kritérium cenové stability kvůli vyšší inflaci a také tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na HDP.

Podle předběžných údajů za loňský rok by ale Česko už obě kritéria splnit mělo.

Evropská měnová unie (EMU) | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme