Olomoucký kraj podpoří nová pracovní místa, chce pomoci zejména mladým lidem

Najít práci v Olomouckém kraji je složité. Dlouhodobě patří region k těm nejhorším v republice. Zaměstnání nemá mnoho mladých lidí, kteří nedávno opustili školy a těžko hledají uplatnění. Úřad práce se na vzniklou situaci snaží reagovat. Během následujících měsíců vzniknou v kraji díky dotacím desítky pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

„Mně je 22 let. Hned po vyučení jsem práci našel, ale po třech měsících mě propustil. Pak jsem byl zase doma. Je to hlavně o té praxi. Když hledám na internetu, všude chtějí tři roky praxi. A po tom vyučení je to těžké, takhle něco sehnat,“ vypráví Petr z Olomouce.

Bavilo ho pracovat se dřevem, a proto chtěl být tesařem. Už delší dobu ale hledá práci i mimo svůj obor. Jenže i tak mu šanci snižuje téměř nulová praxe a zatím neuspěl. Šéf olomoucké strojírenské firmy Miroslav potvrzuje, že častěji dá jeho společnost přednost právě starším lidem.

„Vzhledem k tomu, že jsme zkoušeli i systémy na principu oslovení určitých školních zařízení a nechávali jsme kontakty na naši firmu a výstup z těchto možností a postupů, jak získat zaměstnance, byl nulový, nelze říci, že by všichni mladí lidé byli k nepotřebě,“ vysvětluje Miroslav a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chce Olomoucký kraj podpořit zaměstnanost mladých lidí, zjišťoval reportér Ivo Opletal

„Ale je jich v současné době tak malé množství, že jsou už dopředu rozebráni, a pak zůstává skupina, která je použitelná značně podmínečně. Proto než zkoušet a riskovat a opakovaně se dobrat ke stejnému výsledku, zaměřili jsme se raději cíleně na skupinu starších lidí.“

Důvodů, proč v evidenci úřadů práce končí dost lidí mladších pětadvaceti let, je víc. Proto v Olomouckém kraji spustili projekt, který má vyučeným pomoci. Největší zájem projevili lidé na Jesenicku. Naopak na Šumpersku se zatím do projektu moc nezaměstnaných nepřihlásilo. A co všechno na přihlášené čeká?

Poradce pomůže s životopisem

„Nejdřív absolvují takzvaný vstupní modul, kde podepíší dohodu o účasti v projektu, poté absolvují skupinové poradenství, které se skládá ze tří oblastí, kde dojde k poučení z hlediska finanční gramotnosti, zákoníku práce a podobně,“ popisuje Olga Dostálová z krajské pobočky úřadu práce v Olomouci a doplňuje:

„Poté mohou absolvovat dvě hodiny individuálního poradenství, kdy s nimi poradce probere například sepsání životopisu, vyhledávání volných pracovních míst a podobně. Dále může absolvovat rekvalifikační kurs, který si zvolí. A najde-li se zaměstnavatel, může být zaměstnán na podporovaném pracovním místě.“

V souvislosti s projektem má vzniknout padesát pracovních míst. Na každé z nich dostane zaměstnavatel dotaci. Maximálně půjde o 17 tisíc korun za měsíc a to nanejvýš po dobu jednoho roku.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme