Klavíristou se bezdomovec nestal, na snímku v kalendáři se mu sen splnil

U piána, v černém obleku, s kloboukem a s úsměvem filmové hvězdy, tak vypadá v charitativním kalendáři bezdomovec Radek z Karviné. Fotograf ho zvěčnil jako klavíristu, kterým chtěl muž kdysi být. Část výtěžku z kalendáře, kde se do vysněných profesí „převlékli“ i další lidé bez domova, půjde ve prospěch karvinského azylového domu Bethel, kam Radek dochází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azylový dům Bethel Karviná | Foto: Slezská Diakonie, oblast Karvinsko

V azylovém domě se Radek sklání nad klávesami, je ztrhaný a unavený ve tváři. Není se čemu divit, má toho hodně za sebou.

„V duchu jsem si říkal, že bych nikdy nechtěl dopadnout jako lidé, které jsem viděl na ulici, a nakonec jsem tak dopadl,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Jeckelová

Dříve žil normální život. Docházel do práce a vracel se k ženě a dítěti, pak dostal výpověď, rodina se zadlužila a Radek skončil na ulici. „Chtěl bych, aby se život zas dal zpátky do těch kolejí,“ přemítá.

Před fotoaparát se Radek kvůli kalendáři – stejně jako další lidé bez domova – postavil hned dvakrát. Ve svém přirozeném prostředí a pak po proměně, jako člověk ve vysněné profesi.

I když na piano podle svých slov moc neumí, v kalendáři vypadá Radek u nástroje v záři reflektorů jako profesionální pianista.

Doufá, že i zkušenost před fotoaparátem mu může pomoci v jeho zatím marném hledání práce, chtěl by prý zajistit slušný život svému pětiletému synovi. „Usínal jsem, vstával vedle něho, a teď mi to chybí,“ vzpomíná Radek.

Tím, že se nechal do charitativního kalendáře zvěčnit, pomáhá nepřímo i ostatním lidem bez domova. Výtěžek z prodej totiž částečně půjde na provoz azylového domu Bethel, kde Radkovi nabídli pomocnou ruku v nejtěžších chvílích.

Podle vedoucí azylového domu Michaely Wiselkové půjdou peníze například na sociální rehabilitaci či na terénní program.

„A chceme část těch peněz použít na nákup konvektomatu, což je stroj, který nám hodně pomůže v kuchyni,“ přibližuje Wilseková moderní zařízení, které slouží k přípravě teplých jídel.

Kalendář s fotkami klavíristy, soudkyně nebo třeba letušky je možné sehnat ve střediscích Slezské diakonie nebo na internetu.

Jana Jeckelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme