Za pobyt v nemocnici se platit nebude. Vláda stáhla návrh, který to měl změnit

Nová vláda Bohuslava Sobotky stahuje návrh předchozího kabinetu, který by znovu zavedl poplatek za pobyt v nemocnici. Pokud stát výpadek nenahradí, zdravotnická zařízení by přišla o dvě miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Motol

Nemocnice Motol | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové by se následně snížila kvalita poskytované péče.

„Znamenalo by to zase další omezování péče anebo natahování čekacích dob pro plánované výkony, protože akutní výkony se samozřejmě udělat musí. Ale věříme slibu pana ministra Němečka, že stokorunové poplatky budou nemocnicím kompenzovány,“ řekla Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli předseda zdravotního výboru sněmovny za hnutí ANO Rostislav Vyzula a místopředseda výboru za ODS Bohuslav Svoboda

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD chce výpadek peněz v nemocnicích kompenzovat změnou úhradové vyhlášky.

Před zasedáním vlády prohlásil, že poplatky lidem komplikují život. „Ukázalo se, že poplatky nic neregulují. Myslím si, že v době ekonomické krize se spoustě lidí zvýšily životní náklady a že poplatky jsou velký problém.“

Místopředseda zdravotního výboru sněmovny za ODS Bohuslav Svoboda ale tvrdí, že dvě miliardy nestačí, pokud zdravotnická zařízení nemají pocítit konec poplatků za pobyt pacientů.

„Zcela to zlikviduje léčebny dlouhodobě nemocných, zařízení psychiatrické péče, zařízení, která pečují o mentálně postižené, takže ty nejslabší skupiny, protože tam není žádná jiná platba než za stravu.“

Sobotkova vláda stáhla čtvrtinu zákonů, které schválil Rusnokův kabinet

Číst článek

Podle Svobody proto budou šetřit tak, že zhorší péči o nemocné. Předseda výboru za hnutí ANO Rostislav Vyzula to ale tak dramaticky nevidí. „Tato zařízení dostávají - také díky úhradové vyhlášce - určité prostředky a navíc se plánuje snížení DPH na léky, čímž také ušetří,“ myslí si.

Návrh na znovuzavedení poplatku za pobyt v nemocnici ve výši 60 korun za den hospitalizace předložil kabinet Jiřího Rusnoka. Stalo se tak poté, co Ústavní soud loni v létě zrušil stokorunový poplatek. Nemocnice ho proto po rozhodnutí soudu od ledna nevybírají.

Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme