Památkářům vadí místo pro novou střelnici v Prachaticích. Město jejich postup kritizuje

Národní památkový ústav (NPÚ) se vyjádřil proti výstavbě nové střelnice v Prachaticích. Městu takový postup vadí. Podle místostarosty Roberta Zemana (za PRO Prachatice) měli úředníci město o zásadních překážkách informovat dřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích 2012 | Foto: Miroslav Tichák

Prachatická radnice se před dvěma roky dohodla s tamním střeleckým klubem na odkoupení areálu se sportovní střelnicí, která brání výstavbě rodinných domů.

V době, kdy se chystá budování nové střelnice v lokalitě u Feferských rybníčků, vyrukovali archeologové a památkáři proti tomuto záměru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Václav Malina

Stanovisko, které na prachatickou radnici dorazilo z Národního památkového ústavu, vyhotovil archeolog Jiří Havlice. Lokalita pro novou střelnici je podle něj z archeologického hlediska zajímavá a cenná.

„Jedná se o trasu, kudy ve středověku probíhala Zlatá stezka, to znamená obchodní trasa, která tam fungovala už od 11. století,“ uvedl Havlice.

Proti přesunu střelnice jako takovému prý památkáři nejsou.

„Pokud je ta původní střelnice někde v obytné zástavbě, ať ji klidně přesunou, ale ať vyberou lokalitu vhodnější, než aby ji posadili zrovna na místo, které je z hlediska památkové péče mimořádně cenné. Já si myslím, že ta Zlatá stezka tam zabírá jen tak úzký koridor a v okolí je tolik vhodnějších lokalit, že by podle mého názoru neměl být problém najít pro ni vhodnější umístění tak, aby tam tou stavební činností Zlatá stezka nebyla porušena,“ doplnil Havlice.

Takový postoj nechápou prachatičtí střelci ani vedení města.

Místostarosta města Robert Zeman argumentuje, že ministerstvo kultury, které je zřizovatelem Národního památkového ústavu, a tudíž organizací nadřízenou, obdrželo návrh nového územního plánu Prachatic v říjnu 2012. Z něj prý byl přesun střelnice naprosto jasný.

Ministerstvo podle prachatického místostarosty vyjádřilo souhlas se všemi změnami bez jediné připomínky tím, že na podklady vůbec nereagovalo.

Střelnice - ilustrační | Foto: ebrso.org

„Tenkrát nám Národní památkový ústav – ano, ne na hlavičkovém papíře, nicméně odborný pracovník – napsal, že až bude stavba, bude třeba provést záchranný archeologický průzkum nebo archeologický průzkum, který nebude ani časově krátký, ani levný. To byl parametr, se kterým všichni počítali. Tím jsme s přípravou obrazně zaklapli desky a řekli jsme si před dvěma lety, že to máme připravené,“ líčil Zeman.

Jenže před pár dny dorazil na městský úřad v Prachaticích zmiňovaný dopis z Národního památkového ústavu a všechny zaskočil.

Podle místostarosty Zemana není takový postup profesionální. „Teď, na hlavičkovém papíře, v podstatě od toho samého člověka, který nám píše na konci toho materiálu, že je pro ně nepřijatelné, aby zde střelnice vůbec byla,“ dodal Zeman.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme