Hospodářská komora údajně zfalšovala i podpis Babišova náměstka

Nově jmenovaný náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht byl jedním z těch, jejichž údaje zfalšovala Hospodářská komora, aby uspěla v projektu na čerpání peněz z evropských fondů. Vyplývá to z šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářská komora

Hospodářská komora | Foto: Marián Vojtek

Podle vyšetřování Hospodářská komora zfalšovala podpisy celkem pěti lidí. Tvrdila o nich, že pro ni budou pracovat jako odborníci na eurofondy.

Ve zprávě úřadu se píše, že seznam odborníků byl podmínkou k tomu, aby se Hospodářská komora k projektu dostala. Mezi nimi byl i kontrolor Lukáš Wagenknecht, který je teď novým náměstkem ministra financí Andreje Babiše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podezřením proti Hospodářské komoře se zabývaly Klára Bílá a Markéta Chaloupská

On ani jeho čtyři další kolegové prý vůbec nevěděli, že je komora do své dokumentace zařadila. „Nechtěl bych to komentovat, ale mám informace, že určité šetření v této oblasti probíhá,“ říká kontrolor Wagenknecht.

Ten v minulosti upozornil například na miliardové nesrovnalosti v Regionálním operačním programu Severozápad nebo pracoval v pražském dopravním podniku, kde zpracovával podrobný audit dostavby trasy metra A.

Výsledky šetření evropského úřadu už obdržela i Hospodářská komora, ta ale ve stanovisku odmítá, že by podváděla:

„Zmiňovaná zakázka v rámci projektu Kontroly Operačního programu podnikání a inovace probíhala v minulosti, tedy v letech 2009 až 2012, a byla po celou dobu kontrolována ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které všechny výstupy schvalovalo,“ píše se v oficiálním stanovisku komory.

Česko teď s Evropskou komisí vyjednává o výši pokuty za chyby a podvody v čerpání peněz z operačního programu Podnikání a inovace.

Klára Bílá, Vojtěch Man, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme