Bouřlivá diskuse o osudu dvou 150letých buků v Jičíně skončila, budou pokáceny

Dva 150leté buky před Valdštejnskou lodžií nechá jičínská radnice nakonec pokácet. Rozhodl o tom dodatečný posudek, který si vynutil odpor veřejnosti. Výzkumy prokázaly, že buky jsou shnilé a hrozí nebezpečí pádu. Pokáceny budou do konce letošního března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení stoletého buku v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

„Byl vyhodnocen jako zdravotně nevyhovující až rizikový,“ ukazuje na jeden ze 150letých buků Vladimíra Smolíková z odboru životního prostředí v Jičíně. Oba stromy jsou na první pohled nahnilé.

Kácení takových úctyhodných stromů se ale všem nelíbilo, a tak v Jičíně vymýšleli, zda a jak by bylo možné je zachránit. Jako poslední teď podle Smolíkové provedli měření akustickým tomografem. „Je to přístroj, který měří rychlost průchodu zvuku dřevními vlákny,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jičín pokácí dva 150leté buky před Valdštejnskou lodžií. Situaci sleduje redaktorka Hana Novotná.

Měření zjistilo, že jeden z buků je v mírně lepším stavu než ten druhý, a přímé nebezpečí pádu zatím nehrozí. Přesto by se dle doporučení nezávislé firmy, která měření prováděla, měly pokácet oba.

„Stromy jsou vzájemně propojeny větvemi a pokud jeden odstraníme, otevře se tam prostor a strom bude náchylný k větru, k chladu. Takže proto by se strom stejně musel nějakým způsobem zkrátit,“ vysvětluje Vladimíra Smolíková.

Další řešení by bylo provést takzvanou tahovou zkoušku, kdy by se zjistilo, jakou zátěž buk vydrží. K tomu ale město nepřistoupí, buky jsou totiž na frekventované procházkové zóně a navíc by další zkoušky stály desetitisíce korun.

„Bohužel se musí kácet, protože jsou ve velmi špatném zdravotním stavu, jsou přestárlé, zasažené hnilobou a je tam riziko toho, že by mohly spadnout a nadělat nějakou škodu, případně někoho zranit,“ říká nezávislý starosta Jiří Liška.

Situaci může zkomplikovat fakt, že celá rekonstrukce libosadu je financována z dotací, o které je zažádáno, ale nejsou ještě přidělené. Podle starosty Jiřího Lišky to ale nebude problém.

„Na kácení to není tak složitá záležitost. Ale jde tam o to, že takto velké stromy by se měly vykácet v době vegetačního klidu.“

150leté buky z libosadu u Valdštejnské lodžie v Jičíně tak zmizí do konce března.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme