Čeští botanici objevili ve Vietnamu nový druh vanilky, k vidění bude možná v březnu v Praze

Čeští botanici loni objevili ve vietnamské džungli nový druh vanilky, nyní zveřejnili podrobnosti. Vzácná rostlina vědce zaujala především svými velkými a výraznými květy. Nese název vanilla atropogon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Botanici z pražské Botanické zahrady objevili ve vietnamské džungli nový druh vanilky (na archivním snímku) | Zdroj: ČTK

„Od běžné vanilky se liší poměrně výrazně, a to svými květy, které mají výrazně odlišnou stavbu a netradiční barevnost. Pokud ale nekvete, tak je klasické vanilce dost podobná,“ říká o novém druhu vanilky botanik Honza Ponert.

„Celý ten květ je takový zelenavý, trochu do běla trochu do žluta a středová část je síťovaná červenavě-hnědou, což je opravdu netradiční barevná kombinace,“ doplňuje popis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový druh vanilky přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu botanik Jan Ponert

Novou rostlinu našli čeští botanici v přírodní rezervaci Hon Ba v severní části jižního Vietnamu. Nazvali ji vanilla atropogon.

„Jmenuje se tak právě podle svých květů. V té části, která je síťovaná hnědou, má i svazek chlupů, které jsou rovněž do hněda a vypadá to jako, kdyby měla bradku nebo plnovous. A právě pogon označuje plnovous a atros, že je tmavý,“ vysvětluje.

Podle botanika je ale těžké předpovědět, zda se někdy v budoucnu použije nový druh vanilky jako koření. „Tohle nelze vyloučit u žádného nové objevu. Ale myslím si, že ta šance je dost malá. Vanilek je asi 100 druhů a využívají se pouze tři,“ připomíná botanik.

Fotografie nové vanilkya možná i samotnou rostlinu budou moci lidé v Praze spatřit na tradiční výstavě orchidejí, ke kterým vanilovníky patří.

„Pravděpodobnost, že uvidí rostlinu, je velmi vysoká. Ale je velice nízká pravděpodobnost, že zrovna pokvete. Většinu roku totiž nekvete. Ten květ asi bude jen na fotografii,“ dodává Jan Ponert z pražské Botanické zahrady.

bre, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme