Čínští komunisté zakázali knihy s horoskopy a učením feng šuej

Peking zakázal distribuci knih s čínskými horoskopy, astrologií a naukou feng-šuej. Od nového roku se nesmí takové publikace nikde v Číně prodávat. Jejich autoři a nakladatelé se proto bouří. Naopak internetová knihkupectví mají radost, Číňané se totiž vrhli na elektronické verze těchto knih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K oslavám patří i předpovídání budoucnosti a feng-šuej | Foto: Kateřina Procházková

Knihy o astrologii a feng šuej jsou prý pověry a předsudky, které chce komunistická strana vymýtit.

Tradice knih čínských předpovědí, almanachů s horoskopy, má ale v Číně historii dlouhou zhruba dva tisíce let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína zakázal knihy s horoskopy a učením feng šuej. Podrobnosti přidává zpravodajka Kateřina Procházková

Kdysi tyto knihy astrologové připravovali pouze pro císařský dvůr, běžný Číňan k nim neměl přístup. Pod pohrůžkou trestu smrti se ale prodávaly načerno a lidé je tajně používali a řídili se jimi. V Hongkongu a na Tchaiwanu je tomu tak dodnes.

"Ve 20. století se pak proti almanachu postavili jak čínská nacionalistická strana, tak komunisté společně s křesťanskými misionáři. Všichni se proti němu spojili," říká nakladatel anglické verze jednoho takového almanachu Ken Smith.

Doplňuje ho i nakladatelka Joanna C. Lee. "Tyto knihy pak opět zakázal letos čínský prezident Si. Předpovědi, které v nich jsou, totiž považuje za pověry.“

Číňané jsou ale v obcházení zákonů vynalézaví. Nemohou-li tyto knihy kupovat v kamenných knihkupectvích, začali využívat internet a kupovat si elektronické verze těchto horoskopů a předpovědí.

Podle nakladatelů podpoří zákaz kopírování knih

Samozřejmě nešťastní jsou jak nakladatelé, jelikož jim tak klesla tržba za papírové verze, tak i sami čínští astrologové a mistři feng shui. Navíc se prý teď jejich knihy kopírují a prodávají na černém trhu za nižší ceny než originály, čímž nakladatelstvím unikají tržby ještě mnohem víc.

Například almanach Tong Sing, vydaný zmiňovanými Kenem Smithem a Joannou C. Lee, říká, že dnešní den je dobrý pro modlitby, bohoslužby, svatby, začátek byznysu, pohřby nebo i pro nákup dobytka.

Vyhnout bychom se naopak podle hvězd měli renovacím kuchyní, kamen a záchodů a pokrývačským pracím. Zítřek prý zase nepřeje návštěvě kadeřníka a kosmetiky.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme