Cestující mají podle europoslanců dostat odškodnění za výrazně zpožděný let

Letecké společnosti by se už podle europoslanců nemohly při velkém zpoždění vymlouvat, že za něj nemůžou. Při zpoždění vyšším než 3 hodiny mají cestujícím ve většině případů zaplatit stejnou náhradu jako za úplně zrušený let. U kratších letů to má být 300 eur, tedy přes 8 tisíc korun. Takový návrh dnes ve Štrasburku schválili europoslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzdálené stojánky pro odbavování letadel | Foto: Jolana Nováková

„V současné době se domůžou nějakého odškodnění necelá dvě procenta cestujících, kteří by na něj měli mít nárok. Jednak o tom třeba ani neví, a když už se o něco hlásí, tak nachází nějaké obstrukce, a k soudu nikdo jít nechce,“ řekla europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.

Kvůli tomu přišla Evropská komise s návrhem na výrazné posílení práv cestujících v letecké dopravě, který dnes europoslanci schválili. Podle nich přináší lidem větší jistotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh europoslanců na větší odškodnění cestujících v letecké přepravě zkoumal zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

„Aby cestující měl jistotu, že pokud nejsou nějaké opravdu mimořádné události, tak se dostane na místo, kam chtěl doletět,“ vysvětluje Jaromír Kohlíček z KSČM.

Cestující tedy nebude mít nárok na odškodnění jen v případě mimořádných okolností, jako jsou například stávky nebo hrozba teroristického útoku.

Mimořádnou okolností už nemá být poměrně častý případ, kdy už lidé čekají na letišti, ale do letadla nemůžou nastoupit, protože na něm personál letiště během kontroly zjistil technický problém. Aerolinky dnes v takovém případě odškodné platit odmítají, podle europoslanců se to ale musí změnit.

Další posílení práv cestujících shrnuje europoslanec za ODS Oldřich Vlasák. „Aby například v ceně letenky byly zahrnuty další poplatky, jako je využití platební karty nebo cena dopravovaného zavazadla.“

Vedle příručního zavazadla by si lidé s sebou mohli vzít na palubu třeba i kabelku, kabát nebo jednu tašku nákupu v letištních obchodech. To vše začne platit, pokud návrh schválí i členské země Evropské unie.

Česko podle informací Českého rozhlasu změny podporuje, vadí mu ale plánovaná platba aerolinek i za zpoždění kvůli technické závadě odhalené na poslední chvíli.

Taková výhrada by vyšla vstříc ČSA, které ale jinak samozřejmě budou muset všechny změny zavést. „České aerolinie je budou samozřejmě respektovat, řídit se jimi a dle pozměněného nařízení upraví svoje provozní postupy,“ potvrdil mluvčí společnosti Daniel Šabík.

I Česko je ale přesvědčeno o tom, že cestující v letecké dopravě mají nárok na větší práva, než dosud.

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme