Libye zničila všechny své chemické zbraně. Před lety to slíbila Západu

Libye se zbavila svého chemického arzenálu, oznámil libyjský ministr zahraničí Muhammad Abdal Azíz. Jeho země tak splnila slib, který dala Západu v roce 2011 po svržení diktátora Muammara Kaddáfího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Chemické zbraně (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Libyjské vládě pomáhalo s likvidací nebezpečných látek několik zemí pod záštitou Organizace pro zákaz chemických zbraní. Její generální ředitel Ahmet Üzümcü byl se závěrečnou inspekcí spokojený.

„Přesvědčili jsme se, že díky mezinárodní spolupráci se podařilo překonat všechny problémy, které tato země s likvidací chemických zbraní měla,“ konstatoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O likvidaci chemických zbraní mluvil s Jiří Patočka z katedry radiologie a toxikologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Libye přiznala, že má zásoby chemických zbraní a tři závody na jejich výrobu v roce 2004, tedy ještě za vlády Muammara Kaddáfího.

Termín jejich likvidace se musel kvůli potížím při realizaci několikrát posouvat. Libye se teď ještě musí zbavit látek, ze kterých se chemické zbraně vyrábějí. To by měla stihnout do konce roku 2016.

Někteří experti mají pochyby

„Prohlášení o tom, že Libye zlikvidovala všechny chemické zbraně někteří experti zpochybňují,“ připomněl Jiří Patočka z katedry radiologie a toxikologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

“Protože dodnes se neví, odkud se vlastně do Sýrie dostaly chemické zbraně. A někteří mnozí experti jsou přesvědčeni, že se tam dostaly právě z Libye a že se tam dosud dostávají."

"A to je obrovský problém, protože likvidace syrských chemických zbraní je v důsledku toho ohrožena,“ míní Jiří Patočka.


Zvětšit mapu

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme