Chodníky na Vysočině pokryl led, poštovní doručovatelky už modřiny ani nepočítají

Náledí komplikuje v těchto dnech život celé Vysočině. Kdo nemusí, nevychází. Kdo ven musí, ubírá na rychlosti a pohybuje se co nejopatrněji. Poštovní doručovatelky ale nemají na výběr. Každý den je čeká svěřený okruh, kde musí roznést poštu. Na led, mráz a prudký vítr nemohou brát ohledy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošťák, poštovní doručovatel (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Pohádka ne, to spíš pošťácký horor!“ reaguje dvaadvacetiletá Aneta na otázku, jestli si v těchto dnech vzpomene na pošťáckou pohádku.

Společně s kolegyní Bohuslavou komentují poslední dvě služby. „Náročný, těžký, namáhavý, fyzicky vyčerpávající. Jedním slovem katastrofa. Nebylo posypáno. Dnes horší jak včera.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se poštovní doručovatelky na Vysočině vypořádávají s náledím, sledoval reportér Petr Palovčík

Nemocnice v posledních dnech měly velký nárůst úrazů spojených s počasím. Na jihlavské poště žádný pracovní úraz zaregistrovaný nemají. Modřin, odřenin a naražen je ale nepočítaně.

„Mně se to nestalo, ale nemohla jsem se dostat k jedné schránce. Byla do kopce a nebylo posypáno,“ popisuje Bohuslava. Sama nakonec nespadla, ale pád kolegyně zažila doslova v přímém přenosu.

„Zrovna jsme si volaly a ona spadla, telefon se jí úplně rozbil. Den předtím sjela po zadku čtyři schody. Ještě že měla baťoh.“

Doručovatelkám ztěžuje pohyb i závaží, které k jejich práci patří. Taška s poštou váží i patnáct kilo. Za den roznesou až dvojnásobek. „Zkuste si vzít nákup na víkend a projít si tu trasu. Uvidíte, jak se vám půjde,“ poznamenává Bohuslava.

Chcete nám pomoct? Posypte si před domem

Trápení na zledovatělých cestách neulehčí ani pomůcky. Na hůl s ostny nemají volné ruce a horolezecká výbava na boty není možná. „Nemohu si to vzít. Někde vlezu dovnitř a poškrábu jim dlažbu nebo parkety. To není možné,“ vysvětluje doručovatelka.

Bohuslava i Aneta jsou rády, že lidé mají s jejich trápením pochopení. Práci jim ztěžuje nejen náledí, ale i prudký vítr a zima. Proto uvítají, když jim občas někdo nabídne horký čaj.

A pokud chcete dostat poštu včas a doručovatelkám práci usnadnit, můžete. „Moc prosíme, posypte si to před barákem. Pomůže to nejen nám. Včera jsem viděla mladíka od záchranky, který vyšel ven a uklouzlo mu to. Byl rád, že se může opřít,“ apelují Bohuslava a Aneta.

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme