Severní a Jižní Korea se dohodly na setkání rodin rozdělených válkou v 50. letech

Rodiny, které v padesátých letech rozdělila korejská válka, se budou moci setkat. Po několika letech se na tom dohodly Jižní Korea a KLDR. Schůzky příbuzných začnou 20. února v severokorejském letovisku Kumgang v oblasti Diamantových hor. Potrvají šest dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský voják na hlídce v blízkosti demilitarizované zóny mezi oběma Korejemi | Foto: Reuters

„Pojďme se pokusit společně dát naději rodinám, které na tohle spojení tak dlouho čekaly,“ shrnul iniciativu jihokorejský vyjednavač Lee Duk-heng.

Od posledního setkání rodin rozdělených korejskou válkou uplynuly už víc než tři roky. Do roku 2010 Pchjongjang a Soul uspořádaly několik takových setkání, účastnilo se jich zhruba 20 tisíc rodin. Před třemi lety ale KLDR kvůli neshodám se svým jižním sousedem program ukončila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zahraniční zpravodajky ČRo Kateřiny Procházkové. O setkání rozdělených korejských rodin mluvil na Radiožurnálu také koreanista Jiří Chlada

Napětí mezi oběma zeměmi pak ještě zhoršila severokorejská jaderná zkouška, která také měla za následek dočasné uzavření průmyslového komplexu Kesong. Ten leží na území KLDR, financují ho ale hlavně Jihokorejci a komplex je jakýmsi symbolem spolupráce obou zemí.

Vstřícnost KLDR umožnit znovu rodinná setkání zpravidla souvisí s tím, že potřebuje pomoc. Ať už finanční nebo potravinovou. I tentokrát analytici předvídají, že kroky Severokorejců mají svůj účel, a to přilákat zahraniční investice.

Severokorejský vyjednavač Pak Jong-il to komentoval následovně: „Myslím, že je to důležitý krok pro zlepšení vztahů mezi severní a jižní Koreou.“

Setkání provázejí bouřlivé emoce

Koreanista Jiří Chlada nabízí ještě další pohled: „Někteří Jihokorejci si to vysvětlují také tak, že by mohlo jít o kalkul, protože zanedlouho začnou jihokorejsko-americká vojenská cvičení a Severní Korea využívá tohoto gesta k tomu, aby Jižní Koreu mohla posléze obvinit, že vyvolává napětí na Korejském poloostrově."

Miliony příbuzných odřízla hranice mezi oběma zeměmi po válce v 50. letech. Většina těch, kteří se do programu setkávání hlásí, jsou dnes už staří lidé, kteří rodinu neviděli přes 60 let a chtěli by se s příbuznými ještě naposledy setkat, než zemřou.

„Podmínky, za kterých se Korejci setkávají, jsou většinou improvizované a ne úplně ideální. Účastníci si často stěžovali na nedostatek soukromí. Zároveň je to často velmi traumatický zážitek, štěstí může střídat zmatek, odmítání, nejrůznější emoce,“ podotýká Jaromír Chlada.

V Jižní Koreji se do programu přihlásilo přes 70 tisíc lidí. Jaký je počet na severokorejské straně hranice, se neví.

Korejská válka | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, Tea Parkanová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme